Jak zrobić krem do tortów i ciast
Jak zrobić krem do tortów i ciast? Poniżej kilka znanych mi przepisów, które w zależności od smakowych dodatków, dostępnych składników i fantazji, w szybki sposób zamienią każdy biszkopt, bezę, kruche ciasto czy nawet zwykłego murzynka w dostojny i elegancki wypiek na specjalną okazję. Niektóre nadają się do dekoracji babeczek i muffinek, nadziewania ptysiów, eklerek, rurek i pączków.
Przepisy na kremy klasyczne, niektóre lżejsze, nieco zdrowsze, do wyboru i koloru.
Jak zrobić krem do tortów i ciast
krem brzoskwiniowy z kaszy jaglanej :
nada się do:
– przełożenia tortów biszkoptowych
– deserów
– do wypełnienia tart po upieczeniu
– wypełnienia babeczek
Wymaga stężenia w lodówce, nie nadaje się do dekoracji. Mój ulubiony.
Przykładowe wykorzystanie – tort brzoskwiniowy z kaszy jaglanej
przepis ( porcja do przełożenia np. tortu biszkoptowego o śr. 21 cm z trzech warstw lub np. ciasta z linka powyżej)
-150 ml syropu brzoskwiniowego z puszki
– 35 g żelatyny (3 duże łyżki)
– 150 g kaszy jaglanej
– brzoskwinie z jednej puszki ( ok. 450 g)
– 250 ml zimnej, słodkiej śmietanki – kremówki 36 %
Syrop z brzoskwiń mocno podgrzać ale bez gotowania, wymieszać z żelatyną, odstawić do lekkiego przestygnięcia, odlać 1/3 szklanki, wykorzystamy je na końcu do posmarowania całości ciasta. Brzoskwinie posiekać w drobną kostkę. Surową kaszę przepłukać porządnie wrzątkiem (straci ew. goryczkę), ugotować do miękkości (ok. 20 minut, zalać wodą ok. 3 cm powyżej pow. kaszy, gotować pod przykryciem). Rozgnieść lekko łyżką, by nie była zbita w grudki, lekko przestudzić. Do miski z kaszą wlać przestudzony syrop, dodać brzoskwinie i wszystko wymieszać.Wstawić do lodówki na ok. 10-15 min. do lekkiego zgęstnienia. Trzeba do niej zaglądać, przemieszać, ma być lekko ścięta, ale nie całkiem. Śmietankę ubić (najszybciej ubija się w schłodzonej misce), dodawać do niej po łyżce tężejącej masy z kaszy, delikatnie mieszając po dodaniu każdej porcji, by śmietana nie straciła całkiem na puszystości
krem na bazie śmietany i sera mascarpone
nada się do :
– ciast biszkoptowych, kruchych, ucieranych
– bezy (ale do zjedzenia tego samego dnia)
– deserów podawanych w pucharkach, np. do lodów i owoców
– do zdobienia przy pomocy dekoratora cukierniczego,
– dekoracji babeczek i muffinek
– napełniania rurek, kruchych babeczek i ptysiów
Jest lekki i delikatny, można nadawać mu smak np. przy pomocy stopionej lub startej czekolady, kakao, ekstraktu z wanilii, wmiksowanie owocowego dżemu, galaretki owocowej rozpuszczonej w bardzo niewielkiej ilości wody, masy krówkowej, wiórków kokosowych itp. Często używam go bez żadnych smakowych dodatków. Nie nadaje się do łączenia z masą cukrową używaną do dekoracji. Ciasto z jego udziałem najlepiej zjeść w ciągu dwóch, trzech dni.
przepis (porcja do tortu z trzech blatów o średnicy ok. 23cm):
– 400 ml słodkiej, koniecznie schłodzonej śmietanki o zawartości tłuszczu ok. 30 -36 %
– 300 ml schłodzonego sera mascarpone
– nieco więcej niż pół szklanki cukru
Śmietankę ubić na sztywno (najlepiej w schłodzonej misce) uważać, by nie trwało to zbyt długo bo wytrąci się masło. Pod koniec ubijania dodawać po łyżce cukru a następnie sera mascarpone. Przełożyć do dekoratora lub przy pomocy łyżki wykładać na ciasto.
krem budyniowy
nada się do:
biszkoptów
ciast ucieranych
ciast kruchych
ciast ptysiowych
ciast kruchych z owocami
do tart
deserów
dekoracji muffinek i babeczek
do nadziewania pączków
napełniania rurek, kruchych babeczek i ptysiów i profiterolek
Jest bardziej gęsty, nieco cięższy niż śmietanowy, ale puszysty i bardzo smaczny. Można używać go w wersji bez dodatków lub dorzucić stopioną czekoladę, kakao, sok cytrynowy, kieliszek, dwa ulubionego alkoholu, wanilii lub innych naturalnych ekstraktów zapachowych.
Przykładowe wykorzystanie – tort z budyniowym kremem i jabłkami
przepis (porcja dla tortu z trzech blatów o średnicy 23 cm):
– 1 l mleka
– 4 czubate łyżki mąki ziemniaczanej
– 2 łyżki mąki pszennej
– trzy żółtka
– 6 czubatych łyżek cukru
-200 g masła (bez oleju)
– wnętrze z laski wanilii (należy wyskrobać je nożem) lub kilka kropli ekstraktu
1/4 l mleka odlać, resztę zagotować z cukrem i wanilią. Żółtka roztrzepać widelcem, zalać pozostawionym, zimnym mlekiem, wmieszać obie mąki, rozrobić (najlepiej mikserem), by nie było grudek. Zawiesinę z mąki i żółtek wlać na zagotowane mleko, mieszając całość bardzo intensywnie. Gotować jeszcze chwilę, by budyń zgęstniał. Odstawić do całkowitego wystudzenia. Masło utrzeć na puch płaską, ucierającą końcówką miksera. Dodawać po łyżce zimnego budyniu i ucierać do połączenia składników. Wmiksować ewentualne dodatki.
klasyczny krem maślany
nada się do:
biszkoptów
bez
dekorowania
do kruchych babeczek
do dekoracji muffinek
To najbardziej znany, tradycyjny krem, klasyczny w smaku. Bez dodatków- delikatnie śmietankowy. Najlepszy jest z porcją mocnego alkoholu, najlepiej spirytusu. Często zostawiam go bez innych dodatków, czasem dodaję dwie solidne łyżki gorzkiego kakao by uzyskać ciemną, czekoladową wersję.
Przykładowe wykorzystanie – Tort bezowy
przepis (porcja do tortu z trzech blatów o średnicy 23 cm):
– 400 g miękkiego masła (bez oleju)
– 4 żółtka
– 180 g cukru
– ewentualnie dwie łyżki gorzkiego kakao
– kieliszek spirytusu lub dwa mocnego alkoholu o ulubionym smaku
Żółtka ubić mikserem w rondelku nad gotującą się wodą, aż masa będzie jasna a cukier całkowicie się rozpuści. Masło rozetrzeć płaską końcówką miksera. Dodawać po łyżce ubitych żółtek, do całkowitego połączenia składników. Na końcu wmiksować kakao a następnie dodać najpierw połowę alkoholu,.po wmieszaniu resztę. Czasem zdarza się, że masa się zważy, wtedy ratuje sprawę łyżka dodanego kakao.
beza włoska
nada się do:
dekorowania wierzchów tortów ( do środka się raczej nie nadaje)
dekorowania tart
wypełniania ptysiów i innych ciast parzonych
dekoracji babeczek i muffinek
do dekoracji deserów
Krem znany jest głównie z tzw “ciepłych lodów”. Jest nieco ciągnący, mocno sztywny, dość słodki. Daje się karmelizować przez opalanie specjalnym palnikiem, dlatego w cukiernictwie często używany jest do dekoracji.
Przykładowe wykorzystanie – czekoladowa tarta z bezą włoską
przepis
– 2 białka
-100 g cukru +20 g
– 40 ml wody
W rondelku zgotować wodę z cukrem aż powstanie gęsty syrop, nie mieszać! Powinien osiągnąć temperaturę ok.118-120 C. Jeśli wrzucona na zimną wodę w kubku łyżeczka syropu stanie się kulką, syrop jest gotowy. Na oko, trzeba poczekać parę minut od zagotowania, by syrop zgęstniał,wtedy ma wyższą temperaturę wrzenia niż woda. Kiedy syrop bulgocząc będzie osiągał jeszcze wyższą temperaturę, można zacząć ubijać mikserem na sztywno białka, pod koniec ubijania dodając 20 g cukru. Ustawić mikser na najwyższe obroty i cienką strużką wlewać gorący syrop do piany. Ubijać jeszcze ok. 5-7 minut, masa będzie jeszcze bardziej sztywna. Przełożyć krem do dekoratora lub od razu na ciasto łyżką, nadając pianie fantazyjne kształty. Opalić troszkę palnikiem do lekkiego zbrązowienia bezy lub włożyć na kilka minut do piekarnika z funkcją grilla, górna grzałka, na ok.180 st. Można też pozostawić bezę w białym kolorze.
creme patissiere (francuski krem waniliowy) z dodatkiem bitej śmietany
nada się do:
tortów biszkoptowych
ciast ucieranych
ciast kruchych
tart
wypełniania babeczek,
ptysiów i innych ciast parzonych
do nadziewania pączków ( w wersji bez dodatku śmietany)
Lekki, bardzo smaczny krem o uniwersalnej fakturze.
Przykładowe zastosowanie – eklery, ptysie, pączki
przepis (na mały biszkopt ok. 21 cm z trzech warstw):
– pół litra mleka
– miękki środek wyskrobany z laski wanilii, nieco ekstraktu z wanilii lub łyżka cukru waniliowego
– 6 żółtek
– 40 g maki pszennej
– 50 g mąki ziemniaczanej
– 100g cukru
– 200 ml śmietanki 30-36%
Można dodać np. kieliszek-dwa ajerkoniaku, wiórki kokosowe itp.
Mleko zagotować z wanilią, odstawić z ognia. Żółtka utrzeć mikserem z cukrem na biały puch, dodać obie mąki i pół szklanki gotowanego wcześniej mleka. Dobrze wymieszać aż grudki znikną. Przelać do garnka z mlekiem i mieszając intensywnie drewnianą łyżką, podgrzewać na małym ogniu aż masa zgęstnieje. Odstawić do wystudzenia. Śmietankę ubić lekko i wymieszać delikatnie łyżką z ostudzonym kremem.
Lekki krem grysikowy
Idealny do przełożenia piernika, blatów biszkoptowych i innych o różnych fakturach i smaku. Kiedy jakieś ciasto średnio urośnie albo nie wygląda doskonale, ten krem idealnie nadaje się dla urozmaicenia takiego wypieku. Ilość masła, jeśli potrzebuję oszczędzać na kaloriach zmniejszam o połowę. Jeśli nie – z całością jest pyszniej:)
- dwie szklanki mleka ( 500 ml)
- 4 łyżki kaszy manny
- pół szklanki cukru ( 110g)
- łyżka cukru waniliowego lub wnętrze wyskrobane nożem z przeciętej laski wanilii lub kilka kropli ekstraktu
- 200 g miękkiego masła (dałam 100g)
- sok z jednej cytryny lub z połowy cytryny i ćwiartki pomarańczy.
Dla większego aromatu można dodać też skórkę otartą z cytryny lub pomarańczy lub wnętrze wyskrobane nożem z przeciętej laski wanilli.
Do garnka z mlekiem wyspać kaszę, cukier, dodać wanilię i gotować mieszając na małym ogniu aż masa zgęstnieje jak budyń. Zwykle trwa to ok. 8-10 minut. Ostudzić. By było szybciej można wstawić do naczynia z zimną wodą.
Miękkie masło pokroić w kostkę. Ucierać kilka chwil mikserem do rozluźnienia konsystencji. Ucierając, dodawać po kilka łyżek ostudzonej kaszy (nie należy dodawać ciepłej, rozpuści masło) a na końcu, kiedy masa już jest jednolita – sok z cytryny.
Mówię Wam – niebo na talerzu:)
Fanką tortów i kremów nie jestem, ale patrząc na te apetyczne zdjęcia nabieram ochoty 🙂
W sobotę zabieram się za wyjątkowe torty dla mojej wnusi i córki. Szukałam przepisu na pyszną masę…a tu niespodzianka; masy do wyboru- jak na tacy;-) Fantastyczne!!!
Dziękuję i cieplutko pozdrawiam;-)))
pozdrawiam również:)
Ale super!! 😉 Na pewno nie raz skorzystam 🙂
Super przepisy u mnie koncem stycznia zaczyna się urodzinowy maraton więc wszystkie przepisy na pewno wypróbuje:)
Oj krem do ciast to coś, z czym mam największy problem… A to za rzadki, a to za gęsty, a to z grudkami. I za każdym razem biorę jakieś proste przepisy, by niczego nie zepsuć… A okazuje się, że i tak w końcu coś idzie nie tak i trzeba ratować ciasto dżemem albo bitą śmietaną. Wypróbuję te przepisy, może odnajdę coś dla mnie 😉
daj znać jak poszło;)
oj ten post trzeba sobie gdzieś zapisać 🙂
Pięknie dziękuję za krem jaglany! Właśnie się zastanawiałam, czym przełożyć tort dla Syna – to już wiem 😀
300 ml sera mascarpone ile to gram?
Czy ta kasza jaglana ma być ugotowana? Chyba nie do końca zrozumiałam.
Już dopisuję i tu, w linku powyżej szczegółowy przepis. .150 g kaszy należy ugotować. Krem robiony jest z gotowanej.
Przepisy brzmią fantastycznie, tylko czy krem na bazie śmietany i mascarpone nadaje się do przełożenia i ozdobienia tortu? Mam obawy, że szybko się rozpłynie..
NA blogu jest wiele przepisów na torty z takim kremem. Mozna przeszukać zakładkę np. "torty".Np. ten przepis http://niebonatalerzu.blogspot.com/2014/03/tort-poprzecznie-zakrecony.html
Mam pytanie, co zrobić, żeby krem się nie warzył? Zawsze mi się warzy, mimo że ugotowany budyń ma temp. pokojową, masło jest miękkie, ubijam go krótko ok. 3 min. na średnich obrotach:( Innym razem, po dodaniu do ubitej śmietany serka mascarpone, też się warzy…:(
Nie wiem, co robić…:(
Trzeba ucierać masło płaską końcówką miksera, z tzw. ślimakiem czy spiralką na plastikowym krążku. Budyń należy dodawać porcjami, nie na raz. Masło musi być bez oleju. A śmietanka powinna być schłodzona, ser także. Jeśli to nie działa – pojęcia nie mam. Nie śpiesz się i koniecznie musisz mieć pogodny nastrój. Wyjdzie:)
Jeśli przebije śmietankę to zrobi się masło. Będzie wyglądało jak zwarzone. Moja teściowa ratuje zwarzone maślane kremy odrobina spirytusu. Podobno jej się to rozchodzi;) pozdrawiam
Maślany krem czasem rozwarstwia się od spirytusu. Wtedy ja ratuję go dodatkiem kakao. Śmietanowego nie udaje mi się uratować.
Jak sie krem zważy należy go wstawic do kąpieli z gorącej wody i miksować. Powróci wtedy do poprzedniego stanu
Zrobiłam wczoraj krem budyniowy. Pierwsze podejsćie – masa budyniowa była zbyt ciepła i nastąpiło zważenie. Podejście drugie – masa wyszła PRZEPYSZNA – lekka ale nie lejąca. Na masę ułożyłam maliny i zalałam galaretką.
Budyń gotuję wieczorem, obok kładę kostkę masła. Następnego dnia rano mają taką samą temperaturę i nic się nie warzy. Pospiech nie jest wskazany. 🙂
krem z mascarpone= zapewniam , bo robię tak od zawsze- można smiało ubic mascarpone razem ze śmietaną .Szybko gęstnieje a na koniec dodac cukier i jak kto woli-cos smakowego. Nie ma opcji, żeby taki krem przy miksowaniu się zawrzyl . jeden warunek- oba składniki musza być rownie mocno schłodzone, prosto z lodówki.Pozdrawiam !
Dziękuje za pomoc 🙂 Super przepisy, na pewno wykorzystam do tortu dla córci 🙂
Mam pytanie czy jak robimy krem maslany to do masła dodaje ostudzone zółtka ? 🙂 Pozdrawiam
Tak, lepiej ostudzone. Nie muszą być zimne, ale nie gorące.
Czy w kremie maslanym zamiast masła
mogę użyć masło roślinne
tak, wtedy należy użyć samych żółtek i jedno mniej.
Świetny przegląd kremów! Z braku czasu wybrałam mascarpone ze śmietanką, dodałam wanilii i wyszło super! Myślę, że jeszcze kiedyś powtórzę.
Dzięki za post!
Czy do kremu ze smietany i mascarpone dac zwykly cukier czy cuker puder?
lepiej dać cukier puder lub drobny , o małych kryształkach.
Witam,
szukając pomysłu na przełożenie tortu natchnęłam się na krem patissiere z bitą śmietaną. W opisie jest,że śmietanę ubijamy lekko i tu moje pytanie. Lekko czyli jak?
Dodatkowo chciałabym wiedzieć czy jak przełożę nim tort to stężeje na tyle by nie wypływał bokami?
Ubić lekko – tyle by łopatki miksera zostawiały ślad, ma być lekko napowietrzona, łatwo ubić za bardzo i zrobić masło zamiast kremu. Nie jest to krem bardzo sztywny, proszę nie dociskać mocno warstw ciasta a nie wypłynie bokami.
Mam pytanie,czy do kremu z kaszą jaglaną można użyć kaszy Bulgur
Trochę może surową zmielić w młynku
Jestem w Niemczech i nie dostanę jaglanej
Nie próbowałam i nie wiem. NA pewno nie mieliłabym w młynku, tylko zwyczajnie ugotowała. Kasza bulgur ma inną konsystencję. Ale zawsze można spróbować.
Kasze jaglana – Hirse, znajdziesz w Penny, w Rewe lub Edece na dziale produktów bio.
Do tego kremu maślanego trzeba dodawać alkohol?
Nie.
Czy do kremu maskarpone że śmietana można dodać mango i marakuje?
Najlepiej zamienić wtedy jedną trzecią śmietany na mascarpone, by krem był bardziej gęsty. No i owoce dałabym na końcu. Taki krem trzeba zjeść najlepiej za pierwszym czy drugim podaniem, owoce puszczają wodę. Gdyby chcieć większej trwałości kremu trzeba by usztywnić go dodatkiem żelatyny rozpuszczonej w gorącej wodzie i ostudzonej przed wmieszaniem w krem.
Ja mam 26 .02 urodziny więc będe mogła sobie zrobić torcik. Mam nadzieję że gościom będzie smakować. Pozdrawiam
A jaki krem poradziłabyś do przełożenia lekkiego, wilgotne ciasta piernikowego na bazie piwa i melisy? Chciałabym go jakoś wzbogacić na święta.
Poproszę o przepis koniecznie:) Dałabym z tego przepisu, robiłam ostatnio i jest lekki, odrobinę cytrusowy – https://niebonatalerzu.pl/2018/12/ciasto-piernikowe-na-herbacie.html. Dałam ten przepis również w tym wpisie, na końcu.