Tort bezowy z jagodami
“Bezy się nie piecze, bezę się suszy” – poprawiała mnie moja mama, bezowy mistrz. W czasach kiedy właściwie każdy posiada mikser, przygotowanie bezy jest banalne. Ubija się białka i dodaje po łyżce cukru aż piana będzie lśniąca. Cukru jest bardzo dużo, nic nie poradzimy, zmniejszenie jego ilości spowoduje klapę. Zwyczajnie się nie uda, białka muszą być bardzo sztywne. Rzecz druga, ważna – należy przed ubijaniem bardzo starannie oddzielić białka od żółtek. Odrobina żółtka albo trochę wody czy tłuszczu w misce – nie wyjdzie jak się należy. I dobrze, by beza miała biały kolor. A miewa wtedy, kiedy temperatura suszenia jest niska. Tak na przykład ok. 90 – 100 stopni. Mój tort na zdjęciach nie jest. Robiłam go dla przyjaciółki, w dniu wyjazdu na wakacje, musiałam się pośpieszyć, walizki już były spakowane i Tomek mnie poganiał. Ale i tak wyszedł pyszny tort z jagodami. Bezy można suszyć kilka dni przed podaniem. Małe beziki przechowuję w dużym słoju, wytrzymują nawet dwa, trzy tygodnie. Kremy z dodatkiem śmietany (jak ten na zdjęciach) powodują, że następnego dnia beza traci kruchość i często się rozpuszcza. Jeśli tort ma stać dwa, trzy dni, lepiej jest wykonać klasyczny krem maślany (przepis tu ). Tort bezowy i gorzka kawa – bajeczność:)
Inne przepisy na bezy – bezy – choinki , tort bezowy z owocami, tort bezowy kawowy, bezy z kremem czekoladowym
składniki na tort bezowy ( na dwa krążki ok. 23 cm i małe bezy do dekoracji ) :
– 6 białek dużych jaj
– 360 g cukru
– łyżeczka mąki ziemniaczanej
– łyżeczka octu winnego
na krem:
– 500 g sera mascarpone
– 200 ml słodkiej śmietanki 30 – 36%
– dwie łyżki cukru
jagody do dekoracji
Białka bardzo dokładnie oddzielić od żółtek. Dodać szczyptę soli i ubić na sztywną pianę. Kiedy będzie już lekko sztywna, nie przerywając ubijania, dodawać po łyżce cukru. Na końcu wmieszać łyżeczkę mąki i ocet.
Piekarnik rozgrzać do 120 stopni.
Na dwóch arkuszach papieru do pieczenia narysować ołówkiem kółka (odrysować talerzyk lub tortownicę ok. 23 cm). Masę można przekładać na papier łyżką lub przy pomocy dekoratora cukierniczego.
Wypełnić masą okręgi, na grubość ok. 1,5 cm. Dookoła, przy pomocy dekoratora lub niezbyt starannie – łyżką, postawić kleksy na beziki do dekoracji. Wstawić do suszenia na drugą i trzecią półkę od dołu w piekarniku, włączyć termoobieg. Jeśli nie mamy – blaszki należy co 15- 20 minut zamieniać miejscami. Po 10 minutach temperaturę zmniejszyć do 100 st. Suszyć ok. 2,5 – 3 godziny. Beza łatwo odkleja się od papieru dopiero po całkowitym ostygnięciu.
Ser mascarpone ubijać mikserem ok. 2 minuty, dodać śmietankę i cukier, i ubijać jeszcze chwilę, aż powstanie puszysty krem.
Połowę wyłożyć na pierwszy krążek bezowy, delikatnie rozsmarować, przykryć drugim blatem, wyłożyć pozostały krem i całość udekorować małymi bezikami.
Mówię Wam – niebo na talerzu:)
ale pięknie wygląda! u mnie zawsze beza wygodzi jak guma, albo przypalona – coś muszę źle robić. ale praktyka czyni mistrza i kiedyś mi się uda. Twoja beza to cacuszko!
Ja tam wolę taką ciemniejszą bęzę, bardziej mi smakuje 🙂
Jestem przekonana, że jest pyszny;)
Jak z najlepszej cukierni, śliczny i na pewno pyszny 😉
Ale efektowny! Coś wspaniałego 🙂
http://rankiemwszystkolepsze.blogspot.com/
Moja Mama też jest bezowym mistrzem i beza zawsze wychodzi jej perfekcyjna 🙂 Twoja na pewno też taka jest!
Wygląda po prostu cudownie!
Wspaniałe połączenie z jagodami,mniam- rewelacja;)
Rozkosz, czysta rozkosz! <3
Hm…" Wstawić do suszenia na drugą i trzecią półkę w piekarniku"… od góry czy od dołu? 😀
od dołu:)
Dziękuję! 🙂
Sprawdziłam. Tort wyszedł przepyszny!!!!!!
Pieklam małe bezy z Pani przepisu. To były pierwsze bezy w moim życiu 🙂 Wyszły idealne 🙂
Super, gratulacje!