Kapusta faszerowana z piekarnika
Kapusta faszerowana z piekarnika na obiad – alternatywa tradycyjnych gołąbków. Bardzo smaczne, efektownie wyglądające i aromatyczne danie. Pełnia smaku! Jeśli umiesz wydrążyć nożem dziurę w główce kapusty – to najtrudniejsze za Tobą:)
Do wykonania tego specjału użyłam głowy młodej kapusty w średnim rozmiarze, ok. 1,8 -2kg. W sam raz na cztery duże porcje.
Większa niż wspomniałam głowa potrzebuje dłuższego czasu pieczenia, a wypełnienie wymaga właściwego oszacowania ilości ryżu i mięsa. Nic to szczególnego rzecz jasna, uda się “na oko”. Trzykilogramowa kapusta – to ok. 1kg mięsa i 8-9 porcji.
Jesienią i zimą proponuję użyjcie włoskiej kapusty, jest delikatniejsza, bardziej miękka.
Danie na zdjęciu zostało przygotowane z wykorzystaniem surowego ryżu. By “doszedł” w środku, trzeba porządnie podlać gorącym bulionem lub wodą farsz w środku główki. W tym przypadku, po godzinie pieczenia rozcięłam głowę na ćwiartki i piekłam ją kolejną godzinę.
Przy dodaniu ugotowanych wcześniej ziarenek nie ma potrzeby aż tak długo czekać, choć czas pieczenia i tak wynosi ok. 1,5 godziny.
Nie jest szybko ale niespecjalnie trudno, w końcu piecze się samo!:)
Często nie zagęszczam niczym sosu. Można zostawić go ot tak, pomidorowo. Ale mam ochotę na mamine smaki. Mieszam 100 ml śmietany 18% z łyżką mąki. Porządnie, by nie było grudek. Dodaję do odlanego sosu i gotuję do lekkiego zgęstnienia.
Zobacz też przepis na odwrócone gołąbki , gołąbki tradycyjne, pulpety w kapuście
Kapusta faszerowana z piekarnika – składniki (na 4 duże porcje):
- 1 główka kapusty (ok. 1,8 – 2kg)
- 500g mielonego mięsa wieprzowego lub mieszanego (wołowo-wieprzowego lub mieszanki z drobiem)
- 1 cebula
- pełna łyżeczka soli, łyżka majeranku, łyżeczka tymianku, 1 rozgnieciony ząbek czosnku, 1/4 łyżeczki pieprzu, łyżeczka słodkiej papryki
- 150 g ryżu (waga przed ugotowaniem)
- 2 l bulionu (może być z dobrej kostki) lub osolonej 1,5 łyżeczki soli wrzącej wody
- 3 duże łyżki koncentratu pomidorowego
- 1 l passaty pomidorowej
- 1/2 łyżeczki cukru/ksylitolu do sosu
ew. 100ml śmietany 18% i łyżka mąki do zagęszczenia
Kapusta faszerowana z piekarnika – przepis:
W osolonej łyżeczką soli wodzie ugotować ryż. (jak ugotować ryż).
Można też dać do farszu surowe ziarna, wtedy należy wydłużyć czas pieczenia całości do 2 godzin oraz w połowie pieczenia ostrożnie naciąć kapustę na cztery części.
Kapustę obrać z wierzchnich, odstających liści.
Z dolnej części główki odciąć część tak, by pozbawić ją wystającego głąba i by dało się ją postawić bez turlania na kuchennym blacie.
Ostrym nożem ściąć wierzch kapusty (jak czapeczkę), odłożyć.
Środek wydrążyć ostrym nożem, by ścianki i spód miały ok, 2,5 cm grubości.
Piekarnik ustawić na 190 stopni z funkcją góra – dół.
Cebulę pokroić w drobną kostkę.
Wymieszać z mięsem, przyprawami, ryżem oraz czubatą łyżką koncentratu pomidorowego.
Włożyć masę do wydrążonej kapusty, ugnieść lekko.
Jeśli używamy surowego ryżu, należy zalać mięso 1/2 l wrzącego bulionu lub wody.
Na farszu można ułożyć posiekaną grubo kapustę pozostałą z wydrążenia, przynajmniej jej część, która się zmieści.
Kapustę okryć kapuścianą “czapeczką” pozostałą z odcięcia wierzchu, włożyć do naczynia żaroodpornego lub dużego garnka z pokrywą przeznaczonego do pieczenia w piekarniku.
Do pozostałego bulionu lub osolonej wody dodać passatę pomidorową oraz koncentrat i cukier, wymieszać i wlać na dno naczynia z kapustą.
Wierzch kapusty należy nakryć papierem do pieczenia (zgnieść go w kulę, lekko zmoczyć pod kranem, po rozłożeniu będzie się lepiej układał) i kilkoma arkuszami folii aluminiowej. Trzeba stworzyć “przykrywkę” dla kapusty, by się nie spaliła z wierzchu. Nie musi być doskonale szczelnie.
Ja mam duży garnek z przykryciem, jeśli ktoś ma taki – nie musi używać papieru i folii.
Wstawić naczynie na środkową lub dolną półkę piekarnika.
Jeśli używamy surowego ryżu – piec 2 godziny, a po godzinie pieczenia zdjąć “czapeczkę” i naciąć kapustę na cztery części. Czapeczkę ułożyć na wierzchu, byle jak, ponownie przykryć kapustę i piec.
Jeśli używamy gotowanego ryżu – piec wszystko 1,5 godziny.
Jeśli z jakiś powodów (piekarniki różnią się między sobą, kapusta również) po przekrojeniu mięso okazało by się niepieczone, należy ponownie wstawić naczynie do pieca, okryć kapustę i piec dłużej.
Sos można przelać do rondla.
Do 100 ml śmietany 18% dodać łyżkę mąki i kilka łyżek sosu. Porządnie wymieszać emulsję z pozostałym sosem przy pomocy kuchennej rózgi.
Kapustę, o ile nie jest już przekrojona przeciąć dużym nożem na ćwiartki, wyłożyć na półmisek, zalać sosem.
POSTAW MI KAWĘ
Jeśli któryś z przepisów na blogu wpadł Ci w oko, korzystasz z nich i cieszy Cię moja praca, możesz się odwdzięczyć i postawić mi wirtualną kawę.
Ja będę skakać z radości i napiszę dla Ciebie jeszcze wiele innych przepisów! Kliknij w ten banerek, zobacz jakie są możliwości
i bezproblemowo się uda:)
Mówię Wam – niebo na talerzu:)