Barszcz czerwony
Gotuję go w dużym, bo czterolitrowym garnku. Używam zakwasu z buraków, który nastawiam z tygodniowym wyprzedzeniem. Jeśli tego nie zrobiłam, kupuję zakwas w szklanej butelce, w sklepie. Barszcz czerwony lepiej przygotować dzień wcześniej, przez kilka czy kilkanaście godzin nabierze intensywniejszego koloru. Przy odgrzewaniu pilnuj, żeby się nie zagotował, ponieważ wówczas traci barwę. Gdyby jednak stało się – dodaj łyżkę winnego octu.
Zakwas domowy (dla cierpliwych i planujących):
- trzylitrowy słój lub garnek kamionkowy,
- ciepła woda
- pięć – sześć ząbków czosnku,
- trzy kilo buraków,
- kromka razowego chleba.
- 3 łyżki soli
Obrane i pokrojone w plastry buraki zalewam wodą do ich przykrycia, dodaję obrany czosnek, solę, na wierzch kładę kromkę chleba. Odstawiam na 4- 5 dni w ciepłe miejsce. Powstaje biała piana, którą zbieram co jakiś czas, potem płyn przelewam do butelek, może długo stać w lodówce i czekać
na następne wykorzystanie. Uważaj, zakwas barwi intensywnie wszystko, blat kuchenny, ręce. Można tę właściwość wykorzystać do kolorowania lukru do ciastek.
na następne wykorzystanie. Uważaj, zakwas barwi intensywnie wszystko, blat kuchenny, ręce. Można tę właściwość wykorzystać do kolorowania lukru do ciastek.
składniki na barszcz:
- Porcja rosołowa albo części kurczaka ( np.2,3 udka i skrzydełko) lub 0,5 kg wołowiny z kością i udko
- Dwie obrane duże marchewki
- Dwie obrane pietruszki
- Kawałek selera
- Mały por
- 5 kulek ziela angielskiego
- 3 listki laurowe
- cztery – pięć buraków obranych i pokrojonych w plastry
- Cebula (można ją opalić nad płomieniem gazu)
- Grzybek suszony lub dwa
- Sól, pieprz, łyżeczka cukru
- Garść majeranku
Zalej warzywa ,mięsa i przyprawy ( bez majeranku) zimną wodą, doprowadź do wrzenia, zmniejsz gaz i na małym ogniu gotuj przez ok. 1,5 – 2 godziny. Dolej ok. pół litra zakwasu. Dodaj roztarty w dłoniach majeranek, cukier, sól i pieprz do smaku. Gdyby barszcz był mało kwaśny, można doprawić go sokiem z cytryny lub łyżką octu winnego.
drukuj przepis
drukuj przepis bez zdjęć
Uwielbiam wszelkie rodzaje barszczu i sądzę że ten przepis jest także bardzo dobry. Aby był smaczny bardzo ważne jest aby nie było przewodnione tylko intensywny smak. Także tego typu zupa jest zdrowa więc warto ją przyrządzać. Sama robię według takiej receptury http://www.open-youweb.com/jak-zrobic-barszcz-czerwony/ tylko że dodatki jak najbardziej można modyfikować w zależności od upodobań. Dziękuję za wpis i go także postaram się wypróbować.
Jak doleję zakwas to już nie gotuję?
Nie, tylko podgrzewasz ale do zagotowania nie dopuszczasz.
Jak się zagotuje zakwas to po ptokach?
Zmienia kolor na brązowawy. Można ratować łyżką octu.
A ile trzeba dodać tego gotowego zakwasu?
Ok. pół litra, jest w przepisie.
Opalanka ile tej wody? Jakie proporcje: pół litra zakwasu na ile litrów wody?
Tyle, by przykryło warzywa. Wyjdzie ok. 2,5 l
Dziękuję 🙂