Gołąbki na skróty – pulpety w kapuście
Gołąbki na skróty – jednogarnkowe danie dla osób, które nie mają czasu lub ochoty na zawijanie mięsa w liście kapusty. Wszystko mieści się w jednym, szerokim garnku/rondlu lub duuuużej patelni. Obiad z jednego garnka – mój ulubiony sposób na mniej zmywania, chyba każdy to lubi:)
Mięsne pulpety z ryżem, kapusta i pokrojone w kostkę ziemniaki. Innymi słowy – pulpety z ziemniakami na kapuście. Gołąbkowe smaki i zapachy pozostają te same, jednak pracy jest przynajmniej o połowę mniej.
Danie jest bardzo ekonomiczne, z połowy kilograma mięsa powstaje obiad dla przynajmniej 5- 6 osób, zatem przy mniejszej rodzinie można śmiało robić go z połowy porcji lub zamrozić część na posiłek w czasie kiedy nie będzie ochoty na gotowanie. Ponieważ nam nie przeszkadza, że jemy na obiad to samo przez trzy dni, robię je z całej porcji i czeka sobie w lodówce. Często zresztą zdarza się, że wpadnie jakiś niespodziewany gość i ucieszy się z zaproszenia na obiad, gołąbkowe pulpety idealnie sprawdzą się też na obiady dla zgrai gości naszych dzieci:)
Przepis na inny gołąbkowy wariant na skróty, równie pyszny i ekonomiczny znajdziecie tutaj.
Gołąbki na skróty – składniki (dla 5-6 osób, 0k. 15-16 sztuk) :
- 500 g mielonego mięsa wieprzowego lub drobiowego
- 100 g surowego ryżu
- mała cebula
- jajko
- ok. 3/4 łyżeczki soli, 1/4 łyżeczki czarnego pieprzu
- 3 łyżki mąki pszennej lub ziemniaczanej do obtoczenia pulpetów
- 2-3 łyżki oleju do smażenia
- 8-9 średniej wielkości ziemniaków
- połowa główki niedużej kapusty lub ćwiartka dużej (młodą kapustę można dać w nieco większej ilości)
- trzy szklanki rosołu (3/4 l) lub wody osolonej łyżeczką soli
- 750 ml passaty pomidorowej lub trzy łyżki koncentratu pomidorowego
- 1/2 łyżeczki cukru
- ew. 3 łyżki śmietanki 30 – 36% (jej dodanie nie jest konieczne)
- siekana natka pietruszki lub koperek
Gołąbki na skróty – przepis
Surowe mięso wymieszać z ryżem, dodać cebulę startą na małych oczkach tarki, jajko i przyprawy. Uformować kulki wielkości dużego, włoskiego orzecha, obtoczyć w mące i smażyć na dużej patelni lub w szerokim rondlu do lekkiego zezłocenia. Przełożyć pulpety na talerz.
Ziemniaki obrać, pokroić na ćwiartki, większe na ósemki. Włożyć na tą samą patelnię na której smażyły się pulpety, razem z pokrojoną na małe kawałki kapustą. Jeśli kapusta jest młoda – dać ją 5 minut później. Wszystko zalać rosołem lub osoloną wodą, przykryć pokrywką, zagotować, zmniejszyć ogień i trzymać pod przykryciem ok. 15 -20 minut. Ziemniaki powinny być miękkie. Zdjąć pokrywkę i na wierzchu ułożyć usmażone pulpety.
Passatę lub koncentrat wymieszać z cukrem i śmietanką. Mieszanką zalać danie i trzymać wszystko na małym ogniu jeszcze 5-7 minut. Jeśli sosu jest dużo, zamiast passaty lepiej dać koncentrat. Jeśli mało – podlać nieco rosołem lub wodą. Sos można odparować bez pokrywki lub wszystko oprószyć delikatnie łyżką mąki dla zagęszczenia.
Podawać posypane siekaną natką pietruszki lub koperkiem.
Mówię Wam – niebo na talerzu:)
Ugotowałam – bardzo dobre!
Czy można uniknąć dodania śmietany ? Danię chce ugotować do słoika w podróż obawiam się że śmietana skróci jego termin ważności . Dziękuje za odpowiedz Pozdrawiam 🙂
Napisałam – jej dodanie nie jest konieczne, można pominąć.
Bardzo dobre właśnie zjedliśmy. Bardzo pożywne danie.
pozdrowionka:)