Sernik japoński
Sernik japoński – inaczej sernik bawełniany (Cotton Soft Japanese Cheesecake) to lekki jak chmurka rodzaj sufletu lub delikatnego biszkoptu o serowym smaku. Ciasto jest mocno napowietrzone, piankowe, najdelikatniejsze z serników. Wykonanie nie jest trudne, wymaga tylko bardzo starannego ubicia piany z białek. Należy zadbać by naczynie do ubijania było starannie wytarte do sucha, bez kropli wody czy tłuszczu, a żółtka starannie oddzielone, bez ani jednej drobinki.
Do przygotowania sernika japońskiego potrzebny jest mocno zmielony lub zblendowany biały, tłusty ser. W sprzedaży są teraz małe opakowania kremowych, gotowych, zmielonych serków po 200 – 250 g. Ta ilość wystarczy do przygotowania ciasta o średnicy 20 – 21 cm.
Spód i boki formy do pieczenia należy mocno uszczelnić aluminiową folią. Trzeba będzie ją wstawić do większego naczynia z gorącą wodą, zatem nie może przeciekać. Można użyć innej, większej blaszki, garnka bez plastikowych rączek, czy naczynia żaroodpornego. Takie pieczenie we wrzątku, w tzw. kąpieli wodnej powoduje, że deser staje się jeszcze delikatniejszy i bardziej puszysty. Piekę tak większość serników, nawet tych bez ubijania piany.
Do ciasta najlepiej podać przesmażone z cukrem owoce, polewę , konfiturę, bitą śmietanę lub posypać go cukrem pudrem. Po kilku godzinach stygnięcia, kiedy już będzie zupełnie zimny – da się przekroić na warstwy, zatem można przełożyć go też dowolnym kremem.
Na końcu przepisu podaję sposób na szybki sos – frużelinę z owoców. Przydaje się, bo z uwagi na niewielką zawartość sera ciasto może wydawać się zbyt suche.
sernik japoński – składniki ( na formę 20 -21 cm) :
- 200 g zmielonego twarożku (np. “kanapkowego” o naturalnym smaku)
- pół szklanki mleka (125ml)
- 50g masła
- 2 łyżki soku z cytryny
- skórka otarta z jednej cytryny (tylko żółta część)
- 6 dużych jajek (7 małych) w pokojowej temperaturze
- 6 łyżek mąki pszennej
- 2 łyżki mąki ziemniaczanej
- szklanka cukru pudru (125g)
sernik japoński – przepis
Dno formy wyłożyć krążkiem papieru do pieczenia. Boki posmarować cienko masłem i przykleić do niego paski papieru wyższe o kilka centymetrów niż rant tortownicy. Powinien wystarczyć do tego jeden arkusz papieru (foto po prawej).
Piekarnik ustawić na 200 stopni, z funkcją góra – dół.
Przygotować naczynie do którego można będzie wstawić formę z ciastem i zagotować ok. 1,5 l wody
Do większego garnka czy rondla (ok. 2,5 l, tam muszą się potem zmieścić wszystkie składniki) włożyć masło, twarożek i wlać mleko. Podgrzewać na małym ogniu mieszając aż składniki się rozpuszczą i połączą. Nie gotować, masa powinna być ciepła ale nie bardzo gorąca. Odstawić z ognia.
Białka starannie oddzielić od żółtek. Żółtka, sok z cytryny i skórkę dodać do masy serowej, wymieszać.
Mąkę pszenną i ziemniaczaną dwukrotnie przesiać przez sito. Dodać do masy, delikatnie przemieszać łopatką.
Białka ubić na sztywną pianę, pod koniec stopniowo dodając cukier puder. Ubijać aż staną się mocno sztywne i błyszczące.
1/4 piany przełożyć do masy serowej, przemieszać wolno i delikatnie łopatką, dodać kolejne 1/4, przemieszać i tak do końca.
Masę wlać do formy z papierem do pieczenia.
Formę ustawić w naczyniu, wlać do niego ok. 1,5 l wrzątku. Ostrożnie postawić całość na drugiej półce od dołu piekarnika.
Wstawić do całkowicie rozgrzanego piekarnika i piec 15 minut. Zmniejszyć temperaturę do 130 stopni i piec jeszcze 35 minut. Pozostawić do ostygnięcia w piekarniku. W trakcie pieczenia i przez 40 minut po – nie otwierać pieca.
Szybki sos owocowy – frużelina – do ewentualnego polania sernika – 300 g malin, truskawek, jagód, brzoskwiń, nektarynek, wiśni czy śliwek podsmażyć z dwiema łyżkami cukru i łyżką wody. Owoce powinny się lekko rozpaść.
W 1/4 szklanki zimnej wody wymieszać łyżeczkę mąki ziemniaczanej, wlać do owoców, gotować chwilę mieszając.
Mówię Wam – niebo na talerzu:)
jaki wysoki! cudowny:)
Faktycznie wygląda jak chmurka <3
Wygląda smakowicie, a jakich wymiarów formy użyłaś??
20 cm.
Ciasto wyrosło doskonale. Jakiego papieru należy użyć do podwyższenia rantu tortownicy? Mój zwykły papier do pieczenia ciasta okazał się zbyt elastyczny, ciasto powiększyło swoją średnicę poza tortownicę, tworząc jakby kapelusz grzyba. Jaka na to rada?
Użyłam zwykłego. Można spróbować dać go podwójnie i zszyć zwykłym zszywaczem do papieru.
W serniku japońskim- prawdziwym japońskim nie ma mąki. a tym bardziej mąki pszennej – więc to nie jest sernik a ciasto z serem
Ok.