Ciasto mannowiec z mandarynkami
Ciasto mannowiec z mandarynkami lub jak kto woli – pieczony deser, legumina, zapiekanka o dość zwartej konsystencji. Głównymi składnikami są tu kefir lub maślanka i kasza manna. Kto lubił w dzieciństwie konsystencje budyniu i zwięzłej kaszki – będzie zadowolony. Zdaje mi się, że zwolennicy zakalcowatych form również. Są tacy (ja należę do nich również), którzy czatują na tę niezbyt pożądaną strukturę upieczonej powierzchni.
Ciasto nie napowietrza się zbytnio, pozostając sobie w formie przypominającej zwarty sernik.
Krojone na pół mandarynki na wierzchu tworzą cudny wzorek – są jak pomarańczowa wisienka na torcie. Słodkie, z odrobiną kwaśnej nutki, pycha. Układa się je na spodzie ciasta, przekrojoną częścią do dołu, na nie wylewa się ciasto i zapieka. Po upieczeniu kładziesz na formie talerz i siup wszystko do góry nogami. Mandarynki w całej krasie udostępniają swój kwiatuszkowy wzór.
Nie rozpinaj jeszcze obręczy tortownicy, pozwól by deser ostygł w formie, istnieje obawa, że zanim ostygnie nieco rozjedzie się na boki.
PS Edit: Uwaga – ciasto nie przypomina konsystencją tradycyjnego ciasta z mąki. Jest deserem o zwartej, papkowatej konsystencji.
zobacz też przepis na ciasto arabskie z kaszy manny
biszkopt makowy z kaszą manną, ciasto z kaszy manny z truskawkami
Ciasto mannowiec z mandarynkami – składniki (na okrągłą formę 26 cm):
- 1,3 litra kefiru
- 1,5 szklanki kaszy manny (240g)
- 4 jajka
- szklanka cukru (190g)
- 3/4 szklanki mąki pszennej (120g)
- łyżeczka proszku od pieczenia
- łyżeczka sody oczyszczonej
- 100 g masła lub 80ml oleju roślinnego
- łyżeczka ekstraktu z wanilii lub dwie łyżki cukru waniliowego
- 8-10 soczystych mandarynek
- 3 łyżki cukru (najlepiej brązowego) do wysypania formy
Ciasto mannowiec z mandarynkami – przepis:
Do dużej miski wlać kefir, wsypać kaszę mannę i wymieszać. Odstawić na minimum pół godziny.
Piekarnik ustawić na 170 stopni z funkcją góra-dół.
Dno formy wyłożyć papierem do pieczenia. Wysypać 3 łyżkami cukru, najlepiej brązowego.
Mandarynki porządnie obrać z żyłek i białych włókien, przekroić w poprzek na pół i ułożyć przekrojeniem do dołu na spodzie formy.
Żółtka oddzielić od białek. Żółtka wbić od razu do naczynia z kefirem. Roztrzepać widelcem z resztą masy.
Białka ubić ze szczyptą soli na sztywną pianę. Po łyżce dodawać cukier i ubijać, aż piana będzie lśniąca.
Mąkę wymieszać w osobnym naczyniu z proszkiem do pieczenia, sodą i cukrem waniliowym.
Do miski z kefirem i kaszą dodać stopione, ostudzone masło lub olej, cukier waniliowy lub ekstrakt, wymieszać.
Wsypać mąkę z proszkiem i sodą. Wymieszać.
Do masy dodać ubite z cukrem białka i powoli wmieszać je łopatką.
Ciasto wylać na ułożone na dnie formy mandarynki.
Wstawić na środkową półkę całkowicie rozgrzanego piekarnika. Piec 45 minut. Gdyby wierzch mocno się rumienił można okryć go luźnym arkuszem papieru do pieczenia lub alufolii.
Po mniej więcej godzinie od wyjęcia formy z pieca, kiedy ciasto jest jeszcze ciepłe, położyć na wierzchu duży talerz i odwrócić całość do góry nogami. Zdjąć papier do pieczenia.
W ten sposób mandarynki stanowić będą wierzch ciasta.
Kiedy wszystko całkiem ostygnie, okroić brzegi formy nożykiem i zdjąć rant.
Mówię Wam – niebo na talerzu:)
Przepraszam, że nie na temat, ale nie znalazłam maila do Pani na stronie.
Na Pinterest jest przepis na ciasto marchewkowe, podlinkowane do Pani strony, wygląda apetycznie, ale nie moge go znaleźć na blogu? Pomocy
https://niebonatalerzu.pl/2015/01/atwe-ciasto-marchewkowe.html- to chyba to. Na blogu jest też wyszukiwarka, można wpisać ciasto marchewkowe i wyskoczy kilka propozycji. Pozdrawiam:)
Witam,
Miałam mega ochotę na to ciasto, robiłam już ciasta z Pani przepisów i wychodziło wszystko ok! Ale niestety to ciasto wylądowało w koszu.. czy na pewno ilość składników jest dobra? Ilość ciasta wyszła na dwie blaszki.. i wyszła jedna wielka papka z mandarynkami.. piekłam nawet dłużej niż w przepisie.
Pozdrawiam
To jest ciasto – legumina, niepuszyste, zwięzłe, zakalcowate, papkowate. Napisałam o tym na wstępie. Dłuższe pieczenie wysusza je i ciasto twardnieje. Co do ilości i wielkości formy – może różnica może wynikać np. z wielkości mandarynek albo wysokości rantu.
Dziękuję za komentarz. Dla pewności dam większą formę w opisie.
Ciasto na zdjęciu wygląda pysznie więc od kilku miesięcy miałam chęć je zrobić. Niestety wyszła jedna wielka papka z twardą skorupą dookoła. Ciasta wyszło na 2 blaszki. Robiłam wg przepisu. Piekłam 2x dłużej. Po prostu okropne ??
A dlaczego piekłaś dwa razy dłużej? Konsystencję ma papkowatą, to ciasto – deser. legumina z kaszy nie z mąki. Twarda skorupa zrobi się, że jeśli ten deser piecze się zbyt długo.