Zupa gulaszowa gruzińska charczo
Zupa gulaszowa gruzińska, zwana charczo – pełna treści, rozgrzewająca, gęsta, idealna na zawieruchy, jesienie i zimy. Przyda się się też latem na chłodny wieczór albo po solidnej porcji pracy na powietrzu, pływaniu, nartach czy sankach. Zastąpi cały obiad, a smak dojrzewa z każdym dniem, podobnie jak dzieje się w przypadku bigosu czy żurku. Gruzińska zupa gulaszowa zawiera charakterystyczny dla tamtejszej kuchni dodatek drobno siekanych lub mielonych orzechów włoskich. Podstawą oryginalnego przepisu jest mięso wołowe, dla szybkości i wygody zamiana na wieprzowinę nie jest jednak wielkim grzechem, wszak w kuchni wszystkie chwyty są dozwolone. Odrobinę kwaśna, aromatyczna od przypraw zupa zawiera dodatek kozieradki i nieco mielonych ziaren kolendry. Ich użycie, nie jest to rzecz jasna warunek konieczny do ugotowania dobrej zupy. Kto ma – dodaje 🙂
zupa gulaszowa gruzińska charczo – składniki ( na ok. 6 porcji)
- ok. 600 g mięsa wołowego, tzw. gulaszówki lub wieprzowego (łopatka, szynka, karczek)
- 2 łyżki oleju
- 2 cebule
- łyżeczka słodkiej, mielonej papryki
- 2-3 ząbki czosnku
- 500 ml przecieru pomidorowego lub puszka pomidorów bez skórki, ostatecznie dwie łyżki koncentratu pomidorowego
- 2 różnokolorowe papryki
- ostra papryczka chili (można zastąpić dużą szczyptą chili w proszku lub pastą paprykową)
- 4 czubate łyżki bardzo drobno siekanych lub zmielonych orzechów włoskich
- łyżka winnego octu
- 2 liście laurowe
- łyżeczka mielonej/tłuczonej kolendry
- łyżeczka mielonej/tłuczonej kozieradki
- łyżeczka soli
- dwie łyżki siekanej natki pietruszki do posypania
- 150 g ryżu
zupa gulaszowa gruzińska – charczo – przepis
Cebulę i mięso pokroić w kostkę. Na dnie garnka mocno rozgrzać dwie łyżki oleju, wrzucić cebulę i mięso, oprószyć słodką papryką. Smażąc – przemieszać. Dodać posiekany drobno czosnek. Od razu zalać wszystko dwoma litrami wody, przykryć garnek pokrywką, zagotować. Zmniejszyć ogień, dodać liść laurowy, kozieradkę, kolendrę, siekane orzechy i pomidory. Jeśli używamy wieprzowiny – gotować ok. 45 -50 minut na małym ogniu pod przykryciem. Wołowina wymaga gotowania półtorej do dwóch godzin. Musi być całkowicie miękka.
Wszystko osolić ok. łyżeczką soli, dodać pokrojoną w drobną kostkę, pozbawioną gniazd nasiennych słodką i ostrą paprykę.
Wsypać ryż, wszystko zagotować, zmniejszyć ogień i gotować jeszcze ok. 15- 20 minut aż ryż zmięknie. Doprawić zupę łyżką octu, sprawdzić czy jest wystarczająco słona, ew. dosolić. Na talerzach posypać siekaną natką pietruszki.
Mówię Wam – niebo na talerzu:)
Ciekawe, jakby smakowała zrobiona na dziczyźnie..
Zupa jest rewelacyjna,zagościła w mojej kuchni na zawsze 🙂
Bardzo się cieszę:)
Ostatnio moja ulubiona zupa. Poznałam ją jak byłam w Warszawie na obiedzie w restauracji gruzińskiej na Pradze i od tej pory ciągle wracamy do gruzińskich smaków. Dziękuję za przepis!
Moja ulubiona zupa 🙂
Spróbuj dodać przed końcem dwie galazki selera naciowego bardzo cienko pokrojonego. Nie przepadam za koperkiem ale do tej zupy wrzucam cały pęczek koperku i caly pęczek pietruszki. Daje taki świeży posmak.
Dodałam wędzonej czerwonej papryki i chilli, małżowi – miłośnikowi pikantnego aż uszy się trzęsły, zwłaszcza drugiego dnia ?
Właśnie robię ją po raz 3 . Jest rewelacyjna. Uwielbiam
Zrobiłem zupę z podanego przepisu. Niestety nie tego się spodziewałem. Smakuje jak woda trochę zaprawiona przyprawami z mięsem i odrobiną warzyw. Podejrzewam, że nie zostanie zjedzona.. szkoda, bo wołowina tania nie była. Nie wiem czy tak powinno to smakować, mam nadzieję, że nie. A trzymałem się przepisu, wszystko zrobione z wagą kuchenną.