Śledzie po cygańsku
Śledzie po cygańsku – na wigilię, na sylwestra i na kolację w gronie przyjaciół sprawdzają się zawsze. Większość gości powita śledziowe półmiski z radością. Jeśli już jednak ktoś nie lubi – to na zabój. Ze śledziami zdecydowanie nie jest jak z zupą pomidorową:)
Jeśli wybieracie się na wigilię w gościnę i chcecie przygotować coś co nie powoduje żmudnego, długiego stania w kuchni, zgłoście się ze śledziami. Kilka ich rodzajów można przygotować w godzinkę, jeśli dysponuje się śledziowymi, gotowymi płatami a la matias. Jeśli śledziami z beczki – z tymi jest więcej zachodu. W zeszłym roku przy filetowaniu, przed rzucaniem nimi powstrzymywał mnie głos przyjaciółki w telefonie oraz obawa, że sprzątanie po rzutach może być jeszcze bardziej kłopotliwe niż samo filetowanie. Jednakowoż smak śledzia z beczki jest nieporównywalnie, nieporównywalnie lepszy. I w tym roku powtórzę niestety, no bo co. Anka – szykuj się na trzymanie mnie w ryzach. Dam radę:)
Śledzie z beczki moczymy w zimnej wodzie całą noc. Gotowe płaty ok. godzinę, dwie, podmieniając dwukrotnie wodę.
Śledzie po cygańsku – składniki ( na ok. 5 -6 małych porcji):
- 400 g filetów śledziowych
- duża cebula
- 4 ogórki konserwowe
- 2 małe ząbki czosnku
- 3 łyżki siekanej natki pietruszki
- 200 ml keczupu
- 2 łyżeczki musztardy
- 50 ml oleju rzepakowego
- pół łyżeczki cukru
- duża lub większa szczypta chilli
- 1/5 łyżeczki czarnego, mielonego pieprzu
Śledzie po cygańsku – przepis
Wymoczone w zimnej wodzie śledzie (gotowe płaty godzinę, dwie, z beczki – moczyć całą noc) pokroić na centymetrowe kawałki, cebulę w półkrążki, ogórki w cienkie paski.
Cebulę lekko osolić, zgnieść dobrze ręką i odstawić na 15 minut.
Keczup wymieszać z musztardą, olejem, rozgniecionym czosnkiem i przyprawami.
Na dnie półmiska lub słoika ułożyć nieco cebuli, na niej warstwę śledzi a następnie ogórków. Zalać częścią sosu i posypać pietruszką. Ponownie dać cebulę, śledzie, ogórki, sos i pietruszkę. I tak warstwami do skończenia składników. Odstawić na kilka godzin do lodówki.
Można je przechowywać w lodówce ok. 7 dni, na wierzchu słoika powinien zawsze znajdować się olej, można dodać dodatkową łyżkę po każdym użyciu, by składniki były przykryte.
Mówię Wam – niebo na talerzu:)
Jak długo mogą te śledzie stać?
W lodówce – kilka dni, ok. tygodnia. Na wierzchu koniecznie musi być olej, po każdym użyciu można dodać łyżkę, by skłaniki były przykryte.
Czy moge ogorki konserwowe zastapic kiszonymi?Pozdrawiam
Wg mnie możesz wszystko zastąpić. Kuchnia to ludzka fantazja. Przepis jest tylko bazą a smaku dodaje nasza wyobraźnia 🙂
Tak. Drobniej posiekaj.
Czy można użyć śledzie z zalewy octowej