Niewidzialne ciasto z jabłkami
Niewidzialne ciasto z jabłkami (invisible apple cake) jest bardzo miękkie i składa się z dużej ilości owoców. Masą podobną w konsystencji do naleśnikowej zalewa się w dużej misce plastry jabłek i wszystko delikatnie miesza. Podczas pieczenia staje się ona delikatnym spoiwem, znika, nie napusza się ani nie tworzy faktury podobnej innym ciastom. Powstały po upieczeniu deser jest miękki, łatwo się kroi w dowolnej wielkości kostkę. Płatki migdałów lub orzechy lekko podprażone na suchej patelni przyjemnie chrupią, kto nie lubi, rzecz jasna – omija w przepisie. Plastry obranych jabłek można ciąć tzw. mandoliną, nożem lub malakserem. Dobrze, by były możliwie najcieńsze. Przepis jest prosty, a ciasto idealne na pochmurne jesienne popołudnia.
Niewidzialne ciasto z jabłkami – składniki (na formę ok. 23×28 cm) :
- 2 kg twardych, najlepiej dość kwaśnych jabłek (w typie szara reneta)
- 2 łyżki soku z cytryny
- 4 jajka
- pół szklanki cukru (100 g)
- 200 ml mleka
- 50 g miękkiego masła
- łyżka cukru waniliowego lub kilka kropli ekstraktu z wanilii
- 140 g mąki
- półtorej łyżeczki proszku do pieczenia
- ew. pół szklanki rodzynek
- dwie łyżki płatków migdałów lub siekanych grubo orzechów
Niewidzialne ciasto z jabłkami – przepis
Jabłka obrać, pokroić na cienkie plasterki, włożyć do dużej miski i skropić cytryną. Odstawić.
Piekarnik rozgrzać do 180 stopni, formę wyłożyć papierem do pieczenia lub wysmarować masłem i wysypać tartą bułką.
Jajka ubić z cukrem i cukrem waniliowym lub ekstraktem z wanilii. Dodać mleko i pokrojone na małe kawałki miękkie masło, zmiksować do połączenia składników, dorzucić rodzynki, przemieszać.
Dodać mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia i ponownie wszystko krótko zmiksować.
Powstałym ciastem zalać plasterki jabłek w misce. Delikatnie wymieszać, by ciasto pokryło owoce a plastry nie połamały się zbytnio.
Masę przelać do formy. Posypać płatkami migdałów lub siekanymi orzechami.
Wstawić do całkowicie rozgrzanego piekarnika i piec ok. 40 minut. Wyjąć z piekarnika, kroić po ostudzeniu.
Mówię Wam – niebo na talerzu:)
A może być inna mąka i mleko roślinne / margaryna ew. olej kokosowy? Ze względu na alergię nie mogę jeść, a nie wszystkie zamienniki się nadają… A mam tyyyyyle jabłek i małż się ucieszy z ciasta 🙂
Może być. Mąką orkiszowa, z innymi nie próbowałam ale jakaś mieszanka gotowa powinna dać radę.
Ciekawy przepis 🙂 Wyglądem ciasto przypomina budyń 🙂
Trochę tak 🙂
Ciasto wygląda świetnie. Bardzo chciałabym wypróbować przepis, niestety nie mogę użyć jajek. Czy uważa Pani, że któryś z zamienników jajek można użyć w tym przepisie ?
Myślę, że siemię lniane powinno być ok.
Kolejne wspaniałe ciasto które pozostanie długo w naszej pamięci smakowej i na pewno na zawsze w moich przepisach za tydzień próbujemy kolejnego przepisu.Wielkie dzięki wpadłam na ten blog przypadkowo i zbudziły się we mnie śpiące od jakiegoś czasu namiętności kulinarne.
Miód na serce me:)
Robiłam na mące owsianej i oleju koko. Wyszło wspaniałe. Może trochę za słodkie ale to pewnie kwestia jabłek które nie były kwaśne. Jest rzeczywiście miękkie przez co po pokrojeniu nieco mi się strzępiło i dlatego zastanawiam się czy następnym razem nie nadać mu oprawy w postaci kruchego spodu zwłaszcza na jakieś większe okazje. Ale ogólnie super, dziękuję bardzo. Bloga uwielbiam!
Pozdrawiam serdecznie:)
Czy w tym przepisie nie ma mąki?
Jest.
W końcu trafiłam na “inne” ciasto z jabłkami. PRZEPYYYYSZNE, mięciutkie, mokre, jakby z masą budyniową. Dodatkowo świetnie wygląda. Obawiałam się trochę gdy już je przygotowałam i miałam wylewać na blachę bo było dosyć rzadkie, ale efekt przerósł moje oczekiwania. Dziękuję za super przepis i POLECAM.
Baaardzo się cieszę!
Polecam masło rozpuścić, przestudzić i dopiero dodać. U mnie dodane miękkie i zmiksowane na najwyższych obrotach jednym i drugim mikserem,a nadal grudki masła ?
Witam ile dodać oleju kokosowego zamiast masla pozdrawiam
50g.
Pani Beatko a ile dać mąki kokosowej zamiast zwykłej? czy można pół na pół z mąką owsianą?
tak, będzie dobrze.