Kotlety mielone ze szpinakiem (smażone w waflu)
Kotlety mielone ze szpinakiem – smażone w … waflu, takim który kupuje się w sklepach spożywczych w paczkach po kilkanaście sztuk i przekłada najczęściej słodką masą. To prosty sposób na okiełznanie mięsa tak, by dało się do niego dodać różne warstwy smakowe. Na przykład szpinak, pieczarki, żółty ser, plasterek szynki, ser feta, oscypek czy wędzony boczek – według uznania. Danie na zdjęciu ma w środku tylko warstwę szpinaku, dajcie co lubicie. Kotlety przygotowane w ten sposób powinny przypaść do gustu małym niejadkom, panierka staje się bardziej chrupiąca. Tym samym sposobem można usmażyć też rybę. Jeśli używacie pieczarek, warto kilkanaście plastrów po usmażeniu odłożyć do dekoracji dania. Można podawać solo albo z ziemniakami czy ryżem.
Kotlety mielone ze szpinakiem – składniki (na 4-5 osób)
- 500 g mięsa mielonego wieprzowego, wieprzowo – wołowego lub drobiowego
- 2 łyżki tartej bułki
- ząbek czosnku
- jajko
- nieduża cebula
- 3/4 łyżeczki soli, łyżeczka oregano, 1/4 łyżeczki pieprzu (mniej lub więcej wg. uznania), łyżeczka słodkiej papryki, ew. szczypta chili
- dwie łyżki zimnej wody
- ok. 200 g szpinaku (świeżego lub mrożonego, najlepiej w liściach)
- 250 g pieczarek
- dwie, trzy łyżeczki masła do podsmażenia szpinaku i pieczarek
- ew. kilka plasterków żółtego sera
- dwa duże, suche wafle lub kilka mniejszych
- bułka tarta i 2 jajka do panierowania
- olej rzepakowy do smażenia
Kotlety mielone ze szpinakiem – przepis
Mięso włożyć do miski. Dodać tartą bułkę, jajko, rozgnieciony ząbek czosnku, startą na tarce cebulę i przyprawy. Wymieszać na jednolitą masę. Dodać wodę, ponownie wymieszać.
Szpinak podsmażyć na patelni lub w rondlu na łyżeczce masła. Jeśli jest mrożony, można na chwilę przykryć patelnię pokrywką, do rozmrożenia masy. Odkryć, podgrzewać chwilę mieszając do odparowania wody. Posolić, zamieszać, jest gotowy po kilku minutach. Odstawić.
Pieczarki pokroić w plastry, podsmażyć na rozgrzanej patelni, na łyżeczce masła, do zrumienienia. Kilkanaście plastrów odłożyć do dekoracji kotletów.
Na waflu rozsmarować połowę masy mięsnej, ostrożnie, wafle lubią się łamać. Na mięsie ułożyć warstwę szpinaku, plastry pieczarek i żółty ser. Posmarować drugą częścią mięsa i przykryć wszystko waflem. Docisnąć lekko ręką, przykryć czymś płaskim, np. dużą deską do krojenia i obciążyć na kilka minut. Nie należy trzymać ich tak długo, by wafle zbytnio nie namiękły, potem trudno je przekroić. Pokroić na kwadraty lub prostokąty, a każdy z nich po przekątnej na pół.
Na dużym talerzu lub misce roztrzepać jajko. Panierować trójkąty w jajku a następnie w tartej bułce. Smażyć na rozgrzanym oleju po obu stronach na złoty kolor.
Mówię Wam – niebo na talerzu:)
Świetna propozycja:)
Wyglądają apetycznie! Mięso szpinak ser to lubię. Kiedyś robiło się krokiety dla leniwych właśnie w waflu jak nie chciało się piec placków naleśnikowych.
Te wafle to rewelacyjny pomysł! Robiąc kotlety mielone zawsze wkładam do środka jakąś warzywna niespodziankę. Ale to nie wyglada tak ładnie. A poza tym dla mojego 10- latka wafel w kotlecie jest doskonałym powodem, żeby chociaż spróbować.
No właśnie! 🙂
mam wielką chęć na te kotlety, w piekarniku nie dałoby rady ich upiec?
Można próbować. Nie sprawdzałam. Ale całkiem możliwe.
udało się w piekarniku 🙂 były hitem imprezy, rozeszły się błyskawicznie. Robiłam też w wersji maczając w płatkach owsianych/orkiszowych zamiast bułki. Danie godne polecenia 🙂 Jak zawsze bardzo dziękuję za kolejny super smaczny przepis. Pozdrawiam 🙂
Pozdrawiam również;)
w jakiej temp i ile czasu piekla je pani w piekarniku ?
To są kotlety smażone na patelni. Można upiec je w piekarniku, 45 minut w temperaturze 180 stopni powinno wystarczyć.