Najlepsze kiszone pomidory
Kiszone pomidory to popularny sposób przechowywania tych warzyw na Ukrainie, Rosji czy Białorusi. Podobnie jak ogórki trzymano je w beczkach, te przywiązane sznurkiem czy drutem wrzucano do rzeki i wyjmowano kiedy na konsumpcję przyszła ochota.
Do kiszenia lepiej wybierać nieduże owoce, mogą być też koktajlowe, raczej jędrne i nie przejrzałe. Takie dłużej zachowają kształt, kolor i przyjemną strukturę. Można podawać je jak ogórki – solo do mięs lub do sałatek. I podobnie jak one zachowują jędrność przez jakiś czas, potem nieco miękną. W pierwszym tygodniu kiszenia lepiej przytrzymać je w domu, na kuchennym blacie. Będzie trwać burzliwa fermentacja i z niektórych słoików może ulewać się nieco zalewy. Kto kisi ogórki, wie o czym mówię. Łatwiej wtedy zapanować nad żywiołem 🙂 Po tygodniu pomidory są gotowe i słoiki można przenosić na miejsce przechowywania.
Do kiszenia nada się wiele warzyw i owoców – dynia, jabłka, gruszki, rzodkiewki, cytryna, jarmuż (liście do gołąbków, ktoś robił?), marchewka, grzyby, cukinia, cebula, kalafior czy buraki. Są bardzo zdrowe, mają dużo witaminy C, B, A i K oraz wapń, potas i magnez. Wzmacniają odporność, jakość włosów i paznokci, ułatwiają przyswajanie żelaza. Zawarty w nich błonnik i kwas mlekowy poganiają leniwą przemianę materii i ułatwiają pracę jelit. Kiszone pomidory zatem trzeba zrobić, wyjścia nie ma:) Użycie octu nie jest bezwzględnie konieczne, dużo osób robi pomidory bez jego użycia, jest jednak dobrym konserwantem i daje większą pewność, że przeżyją w dobrym stanie dłuższy czas. Można użyć dużego słoja lub mniejszych, np. litrowych , koktajlowe w ćwiartkach – 250 ml. Biały osad-piana powstaje naturalnie podczas procesu kiszenia, przed jedzeniem należy go delikatnie zdjąć.
Marcia Margasińska- dzięki za modele do zdjęć i zaszczepienie bakcylem kiszeniowym:)
najlepsze kiszone pomidory – składniki (na 4 l )
- 3 kg pomidorów
- 2 cebule
- 4 ząbki czosnku
- garść kopru do kiszenia (tego starego, z baldachami nasion)
- 4-6 łyżek octu owocowego np. jabłkowego
- łyżka soli
- łyżka cukru
- łyżka ziaren pieprzu
- łyżeczka kminku
- kilka ziaren ziela angielskiego
- ok. 3,5 l wody
najlepsze kiszone pomidory – przepis
Wodę z solą, octem, cukrem i przyprawami zagotować. Odstawić do ostudzenia do ok. 50- 60 stopni.
Pomidory umyć i razem z cebulą, pokrojonym na połówki czosnkiem i koprem włożyć do słoja lub słoików. Zalać zalewą z przyprawami. Słoiki zakręcić nowymi zakrętkami i odstawić na co najmniej tydzień na kuchenny blat. Po tygodniu a lepiej – dwóch, nadają się do jedzenia. Najlepsze po 6-8. Po roku przechowywania w spiżarni miękną ale dalej są pyszne. Można używać do sałatek, serów, mięs z grilla i pieczonych, można z nich robić zupę i chłodnik.
inspiracja – książka “Kiszonki i fermentacje” – Aleksander Baron
Mówię Wam – niebo na talerzu 🙂
Jeszcze nie robiłam. Muszę spróbować. Zapraszam do dodania przepisu do mojej akcji Warzywa psiankowate 2018! Pozdrawiam Mops w kuchni
Miło mi !
zrobiłam pierwszy kiszone pomidory z własnych pomidorków koktajlowych, otworzyłam jeden słoiczek i mam wrażenie że się popsuły, przy otwarciu wystrzelił mi słoik, zalewa się rozlała a pomidorki wyszły do wierzchu jakby chciały uciec ze słoiczka. Czy to normalne?
tak, to naturalne.
hm w takim razie potrzebuje czasu żeby przyzwyczaić się do tego smaku 😉
🙂
pomidorki są przepyszne sprobowalem je na ukrainie i teraz sam sprobuje
ukisic