Kotlety z cukinii i pieczarek
Kotlety z cukinii i pieczarek, smażone na klarowanym maśle lub pieczone w piekarniku – pyszny, zdrowy obiad czy kolacja nawet dla tych, którzy zazwyczaj bez mięsa obejść się nie mogą. Jest tu pewność, że rodzina zje dobrze zbilansowany posiłek. Nawet małe dzieciaki nie marudzą i wsuwają te kotlety aż miło popatrzeć. Mamy tu kaszę jaglaną – mega bombę witaminowo – minerałową. I nawet jeśli ktoś za nią nie przepada tu – nie będzie narzekał, serio.
Tą samą masę z warzyw, po dodaniu łyżki kaszy manny (dla większej ścisłości) można włożyć do wysmarowanej masłem i wysypanej tartą bułką małej keksówki, i piec ok. 40 minut. Otrzymamy smarowny, wilgotny, przepyszny pasztet. Bez kaszy manny, zapakowany do słoików i tyndalizowany lub tylko zapasteryzowany nada się do zabrania w podróż czy na łódkę i będzie pyszną pastą do kanapek.
Idealny obiad dla wegetarian i mięsożerców oraz dla osób trzymających dietę fit – pycha.
Kotlety z cukinii i pieczarek – składniki (ok. 10 sztuk)
- 3/4 szklanki kaszy jaglanej (150g)
- duża cukinia
- duża cebula lub dwie mniejsze
- ok. 250 g pieczarek
- mała marchewka
- łyżka grubo siekanych orzechów włoskich lub laskowych (można pominąć)
- ząbek czosnku
- 3 łyżki tartej bułki do masy i 3-4 łyżki do panierowania
- surowe jajko
- łyżeczka curry, duża szczypta chilli, pół łyżeczki soli, łyżeczka słodkiej papryki, duża szczypta pieprzu
- klarowane masło, olej rzepakowy lub kokosowy do smażenia
Kotlety z cukinii i pieczarek – przepis
Kaszę podprażyć na gorącej patelni aż zacznie wydzielać orzechowy zapach. Przepłukać wrzątkiem na sicie. W garnku zagotować 2 szklanki (500 ml) wody lub lepiej, jeśli mamy – rosołu. Wyspać przepłukaną kaszę, dodać łyżeczkę soli. Zagotować i przykryć pokrywką, ustawić ogień na najmniejszy. Gotować 18 minut. Wyłączyć i pozostawić kaszę pod przykryciem na 5 minut. Przełożyć kaszę do większej miski.
Cebulę drobno pokroić, pieczarki, marchewkę i cukinię (młodą) ze skórą (starą – bez) ale pozbawioną części z pestkami zetrzeć na tarce lub malakserem.
Na patelni rozgrzać dwie łyżeczki tłuszczu i wrzucić cebulę. Kiedy lekko się zrumieni dodać mieszankę marchewki, cukinii i pieczarek. Smażyć mieszając na większym ogniu ok. 4 minuty. Jeśli oddzieliło się nieco wody- odlać.
Do kaszy dodać mieszankę warzyw, jajko, 3 łyżki tartej bułki i przyprawy. Wszystko wymieszać, sprawdzić czy masa jest wystarczająco słona i ew. dosolić.
Na patelni rozgrzać dwie łyżki tłuszczu, formować z masy kotlety i panierować je w tartej bułce. Smażyć po obu stronach na rumiany kolor. Delikatnie przewracać plastikową łopatką. Można też układać panierowane kotlety na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia i piec w rozgrzanym do 180 stopni piekarniku przez 45 minut.
Mówię Wam – niebo na talerzu:)
Wygladają na smaczne 🙂
Rodzice przywieźli nam cukinie, więc też będą takie kotleciki 🙂
Wysmazylam te kotleciki pare dni temu. Wspaniale! Naprawde! Mieszkam w Stanach I nie mialam kaszy jaglanej. Ugotowalam czerwona quinoa zamiast, dodalam 2 lyzki kaszy mannej dla scislosci:)- no wyszlo rewelacyjnie! Najzwyczajniej bylo za malo dla wszystkich. Nie pozabijalismy sie o kotlety, ale malo brakowalo:). Dziekuje!!!
:))) bardzo się cieszę:)
Dzień Dobry.
Mam pytanie odnośnie bułki tartej. Czy można ją jakoś ominąć lub czymś innym zamienić? Od razu odpowiadam, że otręby owsiane, kukurydziane, nasiona lnu ( tam są tłuszcze nienasycone nie można tego temperaturą traktować ) orzechy odpadają. Zastanawiam się czy ewentualnie mogę zmielić słonecznik ?
Proszę bardzo o poradę i przepraszam za kłopotliwe pytanie.
Nie wiem czy się nie przypali, trzeba próbować. Kasza manna jeszcze zostaje i różne rodzaje mąk.
Czy masa powinno być zimna?
Szukam przyczyny dla której mi sie rozpadają kotlety
Nie musi być zimna, choć lepiej by nie gorąca. Za dużo płynu z warzyw może? Można dać więcej bułki.