Jak się czyści kurki?
Jak się czyści kurki? Do cna, by dały pełną przyjemność jedzenia, nie zostały na nich pozostałości ściółki i piasku, by w żadnej potrawie nieprzyjemnie nie chrzęściło w zębach?
Lubimy kurki z cebulką i jajkami (przepis na jajecznicę z kurkami), zupę z kurek (przepis na zupę z kurek) czy risotto z kurkami.
Generalnie grzyby nie lubią moczenia w wodzie. Tracą na aromacie i stają się gąbczaste. I sól, na końcu trzeba, by nie puszczały soku, smażyć nie nazbyt długo, przed mrożeniem trzeba je lekko obgotować albo krótko podsmażyć by nie były gorzkie… ale do rzeczy.
Sposób pierwszy
1. Najtroskliwszy, najbardziej pracochłonny sposób to czyszczenie na sucho, szczoteczką lub pędzelkiem, , myk myk, jak w laboratorium albo podczas wykopalisk. Suchy grzyb odwdzięczy się smakiem. Ale ten czas i cierpliwości czasem brak…
Sposób drugi
2. Grzyby zalać gorącą wodą, osolić łyżeczką, dwiema soli i odczekać kilka
chwil ( do 10 minut). Piasek, igły, mech oraz leśne żyjątka opadną na dno naczynia. Zebrać kurki łyżką cedzakową, osączyć na sicie.
Przy mocniej zabrudzonych, czynność trzeba powtórzyć 2-3 razy.
Aromat grzybów będzie nieco słabszy, jednak mimo wszystko to ten sposób czyszczenia wybieram najczęściej. Solenie grzybów przed smażeniem nie jest najlepszym sposobem ale ten czas…
Sposób trzeci:
3. Tuż przed gotowaniem czy smażeniem grzyby zalać zimną wodą, przy pomocy pędzelka i nożyka zgarniać piasek i igliwie. Rozłożyć grzyby na papierowym ręczniku i delikatnie je osuszyć.
-
Pingback: Karkówka w sosie z kurkami - niebo na talerzu