Najlepsza domowa bagietka francuska
Najlepsza domowa bagietka francuska. W końcu znalazłam taki przepis na bagietki, który dał mi wypiek z mocno chrupiącą skórką i miękkim środkiem. W rozmaitych źródłach szukałam i studiowałam temat przygotowania tego paryskiego specjału. Udało się, prawdziwa francuska bułka wyjechała prosto z polskiego piekarnika. Duuuża satysfakcja i wielka przyjemność z jedzenia. Bagietki są dość łatwe w przygotowaniu, dobrze mieć specjalną formę do pieczenia ale można sobie poradzić i bez niej. Moją udało mi się kupić w jednym z marketów, mieli w gazetce, w promocji za kilka złotych. Znakomite, domowe pieczywo do upieczenia w weekend albo wolny dzień.
Jak przygotować ciasto na bagietkę francuską?
Zaczyn jak do zwykłego drożdżowego na francuską bagietkę przygotowuje się wieczorem, przed dniem wypiekania, miesza się składniki i zostawia na kuchennym blacie. Fermentuje sobie spokojnie i rano można zabrać się do wyrabiania ciasta.Taki długorosnący, drożdżowy zaczyn nazywa się “poolish”, w internecie można znaleźć całe szkoły wypiekania tą metodą. Ciasto wyrabia się i rośnie sobie aż… po jakimś czasie zakłóca mu się ten proces, wykłada się je na posypany mąką blat. Rozpłaszcza na placek, składa w “kopertę”, byle jak, nie ma to wielkiego znaczenia i pakuje z powrotem do miski w której sobie rosło. A za jakiś czas czynność znów powtarza. Chodzi o to, by przerwać proces rośnięcia, spowodować, by ciasto rosło od nowa i od nowa. Jest wtedy silniejsze i po wypieczeniu będzie bardziej puszyste.
Bardzo, bardzo dobra francuska domowa bagietka na drożdżowym zaczynie poolish, upieczcie sobie koniecznie:). Piekę od razu cztery sztuki, ewentualny nadmiar zamrażam zaraz po ostygnięciu a po rozmrożeniu jest jak świeże. Domowe pieczywo nie ma sobie równych w smaku i nie posiada polepszaczy, chemicznych środków, którymi często nafaszerowane jest pieczywo sklepowe.
składniki (na 4 sztuki) :
zaczyn
– 150 g mąki pszennej ( typ 450 lub 550)
– 150 ml letniej wody
– 1/4 łyżeczki suszonych drożdży lub 20 g świeżych drożdży
Wieczorem, w dniu poprzedzającym wypiek, składniki wymieszać łyżką lub mikserem na gładką masę. Odstawić pod przykryciem ze ściereczki na ok. 12- 15 godzin w temperaturze pokojowej.
ciasto :
– cały zaczyn
– 300 g mąki pszennej typ 450 – 550
– 140 g wody
– łyżeczka soli
– 1/4 łyżeczki suchych drożdży lub 20 g drożdży świeżych
bagietka francuska – przepis
Wszystkie składniki włożyć do dużej miski, wymieszać ręka lub mikserem i zagniatać ok. 10 -15 minut przy pomocy miksera z końcówkami haki lub ręcznie. Ciasto będzie dość luźne, klejące.
Inną miskę wysmarować olejem. Przełożyć do niej ciasto i odstawić pod przykryciem ze ściereczki, w ciepłe miejsce, na ok. 30 – 40 minut.
Wyjąć ciasto na podsypany mąką blat, spłaszczyć ręką na placek i złożyć brzegi ciasta do środka. Uformować kulę i ponownie włożyć ciasto do miski. Odstawić na 30 – 40 minut.
Po upływie tego czasu ponownie wyjąć na omączony blat, złożyć jego brzegi do środka i ponownie odstawić do podrośnięcia na 30 -40 minut.
Wyjąć ciasto na podsypany mąką blat, podzielić na cztery części. Każdą po kolei rozciągnąć na długi prostokąt. Złożyć dłuższe brzegi do środka, rozciągnąć bułkę, formując ją jednocześnie tocząc w możliwie równą, długą bagietkę.
Ułożyć na formie nasmarowanej olejem i podsypanej mąką lub jeśli formy nie mamy – na posmarowanym olejem papierze do pieczenia. Z papieru można też uformować rynienki, na każdą z bagietek osobno. Odstawić pod przykryciem ze ściereczki na ok. 30-40 minut, by bułki ponownie się lekko napuszyły.
Piekarnik ustawić na 240 stopni, grzałki góra – dół.
Bułki naciąć w ukośne paski, na grubość 1 cm, żyletką, skalpelem lub bardzo ostrym nożem posmarowanym olejem.
Włożyć wyrośnięte, nacięte bułki do całkowicie nagrzanego pieca, na środkowa półkę. Spryskać lekko wodą ze spryskiwacza. Na dnie piekarnika można ustawić też miseczkę z kilkoma kostkami lodu. Wytworzona para sprawia że bułki są bardziej chrupiące.
Piec ok. 10 minut, zmniejszyć temperaturę do 200 stopni i piec jeszcze 5- 7 minut do zrumienienia bułek. Nie dłużej, by nie były twarde.
Wyjąć z pieca i ostudzić na metalowej kratce.
Mówię Wam – niebo na talerzu:)
pracowity wypiek,ale wart zachodu:)
Kurcze, tak sobie to czytam, oglądam te zdjęcia i stwierdziłem, że muszę sobie zrobić taką bagietkę w domu. Trzymajcie za mnie kciuki 😀
PS. Słaby, ze mnie kucharz …
Czekam na relację. Teraz już się nie wykręcisz:)
Nie bardzo rozumiem, co zrobić z drożdżami wymienionymi w drugim zestawie składników: "ciasto". Napisane jest "wszystkie składniki włożyć do dużej miski"… Czyli co? Do mąki wkładam zaczyn i dodatkowo nowe drożdże? Nie używam suchych, więc mam je tylko pokruszyć? Będę wdzięczny za odpowiedź, bo mam wielką ochotę skorzystać z Pani przepisu. Pozdrawiam serdecznie 🙂
Tak, dodatkowe nowe drożdże. Wsypać jeśli suche albo wkruszyć jeśli świeże.
Pozdrawiam serdecznie:)
Dziękuję za odpowiedź 🙂
brzmi pysznie – ale jak ja nie cierpię przepisów na gramy ml itp.. nie dorobiłam się wagi 😉
w prawej kolumnie bloga jest przelicznik miar i wag, zawsze można skorzystać 🙂
Upieklam 2 bagietki z tego przepisu, na 4 podzielone bylyby strasznie male. Czy to nie blad w przepisie? Musialam tez piec ok 10 min dluzej.
Nie, one nie są bardzo długie takie jak sklepowe, mniej więcej połowa tej długości.
Dzień dobry 🙂 zamierzam upiec bagietki ale potrzebuję świeże na niedzielę rano, w sobotę mam natomiast nocny dyżur. Czy mogę upiec bagietki w piątek, zamrozić i zostawić na noc sobotnią poza lodówką do rozmrożenia ? Czy rano w niedzielę wrzucić je jeszcze do piekarnika czy będą dobre ? Dziękuję i pozdrawiam. Agnieszka
Bez rozmrażania wrzuć do piekarnika. Myślę że 15 minut i 180 stopni.
Dzięki ogromne 🙂 pozdrawiam. Dam znać jak wyszło 🙂
Jeszcze jedno pytanie – mam mąkę tortową typ 405 i mąkę babuni typ 650. Czy mogę jakoś pomieszać ? Czy szukać dokładnie takiej jak w przepisie? Pozdrawiam. Agnieszka
Można pomieszać. Nawet sama 650 powinna być ok.