Pierogi z jagodami. Zielone ciasto na pierogi
Pierogi z jagodami , zielono-fioletowe, baaaaardzo ciekawe zestawienie na talerzu:) Niezbyt często spotykane w kuchni, bardzo mi się podoba. Niby nic specjalnego, taki dodatek zielonego szpinaku. Smakowo – niewiele się zmienia. Ale ten kolor! Olcia, dzięki za inspirację i przypomnienie.
Ciasto po ugotowaniu jest bardzo elastyczne, sprężyste i nabiera mocniejszej barwy. Dobrze się klei, jest łatwe w wałkowaniu, no i ten kolor!
Póki są jagody – trzeba zrobić:)
Ciasto idealnie pasuje również do wersji “ruskiej” albo np. z fetą i suszonymi pomidorami.
składniki ( na ok. 25 – 30 sztuk) :
ciasto:
– 400 g szpinaku mrożonego w liściach lub ok. 300 g świeżych liści
– 40- 50 dag mąki pszennej (typ 380 do 480)
– ok. 50 – 100 ml gorącej wody
– 4 łyżki kefiru
ok. 1/2 l jagód
2 łyżki cukru
do polania – ok. 200 ml śmietany z dwiema łyżeczkami cukru lub masło zrumienione na patelni z tartą bułką
Na patelni rozgrzać łyżeczkę masła i wrzucić szpinak. Mrożony wcześniej, dobrze jest choć częściowo rozmrozić. Kiedy listki po kilku minutach smażenia zwiotczeją, mocno odcisnąć i odlać powstały płyn.
Zblendować drobno mikserem.
Mąkę wsypać do miski, dodać zblendowany szpinak, gorącą wodę i kefir. Ręcznie lub przy pomocy miksera z końcówkami “haki” zagnieść ciasto. Musi być elastyczne i niezbyt twarde. Jeśli jest bardzo ścisłe, dodać więcej kefiru, jeśli zbyt rzadkie i miękkie – nieco więcej mąki. Odstawić na ok. 15 minut pod przykryciem ze ściereczki.
Jagody wymieszać z cukrem.
Na mocno podsypanym mąką blacie lub stolnicy cienko rozwałkować połowę ciasta. W trakcie wałkowania trzeba podnosić placek do góry i nieco podsypywać mąką. Ciasto musi być możliwie cienkie, ale nie może rwać się przy sklejaniu. Kieliszkiem do wina, foremką albo specjalnym wykrawakiem wycinać kółka.
Na każdym układać łyżeczkę jagód, zaklejać w pierożek i układać na podsypanej mąką desce do krojenia.
Ułatwi to potem przeniesienie pierogów do garnka z wodą.
W dużym, szerokim garnku zagotować wodę, nieco osolić (ok. 1/2 łyżeczki na litr wody). Włożyć pierogi do wrzątku, zmniejszyć ogień. Gotować ok. 2 minuty od wypłynięcia pierożków na powierzchnię.
Wykładać pojedyncza warstwą na półmisek.
Polać śmietaną wymieszaną z cukrem lub stopionym masłem ze zrumienioną na nim tartą bułką.
Mówię Wam – niebo na talerzu:)
Wyglada mega smacznie! ?
Wyglada mega smacznie! ?
ale zaskakujące, i pyszne:)
Faktycznie niebo 😉
Jaki olej polecasz do smażenia potraw?
Używam wymiennie – kokosowego, rzepakowego i klarowanego masła.
nie przepadam za pierogami na słodko
Kolorystycznie pierwsza klasa:-)Ja tylko dodaję kefir, bez wody:-)
Wyglądają cudownie! Jutro zamierzam zrobić o ile tylko dostanę jagody! 😉 😉
Mam tylko pytanko. Ostatnio lepiąc pierogi wydawało mi się, że ciasto jest już ok – było elastyczne itd – ale brzegi słabo się lepiły, przez co zrobiłam mi się zupa jagodowa… Czy w takim przypadku rozwałkowane ciasto można z powrotem "zebrać" i wyrobić jeszcze raz? Czego więcej powinnam dodać? Pozdrawiam serdecznie! 😉
By brzegi się lepiły należy uważać by zbytnio ich nie pobrudzić mąką. Można zwilżonym w wodzie palcem przejechać wzdłuż brzegu przed zaklejeniem, ale nie jest to zbyt wygodne, zatem lepiej uważać na sypanie. Można też "falbankę" naciskać widelcem tworząc prostopadłe paseczki.