Makowiec drożdżowy. Wieniec z makiem
Makowiec drożdżowy to jedno z lepszych ciast jakie jadłam ostatnio. Wypiek dla tych, którzy tak jak ja kochają prawdziwe, maślane, wilgotne, drożdżowe ciasto. Trudno teraz dostać takie w sklepach i w cukierniach. Można poprzestać na zwinięciu ciasta w tradycyjną roladę. Zawinąć w luźny rulon papieru do pieczenia i będzie klasycznie. Lub rozciąć ciasto wzdłuż na pół i przepleść dwa paski rozcięciem do góry. Potem uformować w kółko i jest trochę inaczej. Bardzo rustykalnie, odświętnie że ach. Jak się człowiek nastawi, że może nie wyjść modelowo równo, udaje się to zrobić dobrze za pierwszym razem. Ciasto, jak to drożdżowe, najlepiej smakuje w dniu wypieku. Potem trzeba dbać o nie, okrywając je zwilżaną co jakiś czas, gęstą ściereczką, a najlepiej dwiema. Przepis na dorodny, solidny wieniec świąteczny:)
Zobacz tutaj – makowiec bez zawijania,
– makowiec tradycyjny
masa makowa:
– 300 g zmielonego trzykrotnie maku (można kupić gotowy, zmielony suchy mak, nie w puszce)
– sześć łyżek płynnego miodu
– 70 g masła
– ubite białko
– ok.szklanka bakalii – rodzynek, siekanych orzechów, migdałów, suszonych moreli, skórki pomarańczowej
– kilka kropli ekstraktu migdałowego
ciasto drożdżowe:
– 3 dag świeżych drożdży lub 7 g drożdży suchych
– 200 ml ciepłego mleka ( ok. 30 st)
– 40 dag mąki pszennej tortowej
– 1 jajko
– 3/4 szklanki cukru
– 80 g stopionego masła
lukier:
– 3/4 szklanki cukru pudru
– trochę soku z cytryny
masa makowa:
Mak zmielić trzykrotnie jeśli niezmielony. zalać wrzątkiem i gotować 10 -15 minut. Odcedzić na gęstym sicie lub ściereczce, odcisnąć z nadmiaru wody. W dużym rondlu roztopić masło z miodem, dodać mak, wymieszać. Spróbować, czy masa jest dostatecznie słodka, ew. dosłodzić miodem lub cukrem.Na końcu wmieszać ubite białko.
ciasto:
Do mleka dodać świeże, pokruszone drożdże, łyżkę mąki i dwie łyżeczki cukru, dobrze wymieszać, odstawić na 15 – 20 minut w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Mąkę wsypać do większej miski. Dodać zaczyn z mleka i drożdży, jajka i cukier. Jeśli używamy drożdży instant, wsypujemy je do mąki bez rozpuszczania w mleku. Całość zagniatać ręcznie lub przy pomocy miksera z końcówką “hak” ok. 10 minut. Dodać stopione masło i wyrabiać aż całe zostanie wchłonięte przez ciasto. Gdyby było bardzo rzadkie – dodać trochę mąki, ale niewiele, tyle by ciasto nie było lejące i dało się uformować w kulę. Odstawić w misce pod przykryciem ze ściereczki, w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Powinno podwoić objętość, zajmuje to zwykle od 30 minut do 1,5 godziny.
Piekarnik ustawić na 170 st.
Dużą, płaską blaszkę wyłożyć papierem do pieczenia, solidnie podsypać mąką. Wyłożyć na nią ciasto i rozwałkować na prostokąt ok. 50 x 30 cm. Posmarować możliwie równo masą makową i zwinąć wzdłuż dłuższego boku w roladę. Ostrym nożem rozciąć ją wzdłuż, zostawiając ok 2 cm nierozciętego ciasta (trochę mniej niż na zdjęciach). Przeplatać dwa paski rozcięciem na wierzch, trochę jak przy pleceniu warkocza. Uformować z ciasta kółko, skleić brzegami.Wstawić do rozgrzanego piekarnika na ok. 35- 40 minut. Ostudzić w lekko uchylonym piekarniku.
Cukier puder wymieszać z kilkoma kroplami soku z cytryny. Należy dodać go tyle, by wymieszana masa miała konsystencję gęstej śmietany. Polać ciasto, udekorować kawałkami włoskich orzechów lub skórką pomarańczową.
Mówię Wam – niebo na talerzu:)
Ach, jak ten wieniec musiał być pyszny<3
Zrobi wrażenie przy wigilijnym stole:)
Cudownie wygląda:)
Pięknie udekorowany, baaardzo bakaliowy! 🙂 Pozdrawiam świątecznie! 🙂
Jaki bogaty! Drożdże z makiem sie uwielbiają – mniam! 🙂
http://rankiemwszystkolepsze.blogspot.com/
mniaaaam.. naaajlepsze <3
drożdżowe z makiem – pyszności 😀
Pysznie się prezentuje!
I ja piekę taki wieniec zamiast tradycyjnego makowca.
wygląda wprost obłędnie, muszę go przygotować 🙂 przy okazji, chciałam Ci życzyć samych pięknych chwil podczas Świąt 🙂
Bardzo dziękuję, wzajemnie!
Śliczny wieniec, idealny na święta.
Prawdziwa profeska, wygląda idealnie 🙂
Z podanego przepisu wyjdzie jeden duży wieniec czy więcej sztuk?Pozdrawiam: )
Jeden duży wieniec.Pozdrawiam również