Łatwy królik duszony
Łatwy królik duszony – przepis, którego używała moja babcia i mama do wszystkich rodzajów białego mięsa, stale tego jednego.
Nikt z rodziny nie marudził, przeciwnie, było potajemne oblizywanie paluchów i jawne odgłosy zadowolenia. Dla ścisłości – królik był zającem, bo ojciec sam polował i miał znajomych, którzy polowali. Niezbyt jestem z tego zbyt dumna, jednakowoż jako dziecko nie miałam na to żadnego wpływu, a i teraz nic tu po rozdzieraniu szat. Takie były czasy. Dziś nie jestem zwolenniczką jedzenia mięsa w ilościach jakie jadało się kiedyś. Raz w tygodniu to świat i ludzie, choć męska część rodziny nieco protestuje. Ciekawe, że w moim rodzinnym domu uznano by to za przejaw biedy i konieczność oszczędzania. Jednak czasy się zmieniają, nie wiadomo jakie spojrzenie na tego rodzaju sprawy będą miały dzieci za dwadzieścia lat:)
Tak czy owak – przepis na królika, łatwy, prosty, bezwysiłkowy i bardzo smaczny wrzucam, bo królicze mięso jest lekkostrawne, niskokaloryczne, super dla alergików, dzieci już od szóstego miesiąca życia i osób z koniecznością dbania o stan cholesterolu. Sprawdzi się podczas zwykłego i bardziej uroczystego posiłku.
Łatwy królik duszony – składniki (na cztery osoby):
- skoki, łapy i comber królika (inne części nadają się jako dodatek do mięs rosołu)
- główka czosnku
- 2 cebule
- 2 marchewki
- korzeń pietruszki
- kawałek selera (ok. 200 g)
- pół cytryny (najlepiej eko)
- 150 ml białego wina (bez obawy o dzieci, alkohol wyparuje podczas przygotowania mięsa)
- 250 ml wody lub lepiej – dowolnego bulionu
- 3 kulki ziela angielskiego, 5 ziarenek pieprzu, 2 liście laurowe, łyżeczka majeranku, pół łyżeczki rozmarynu, łyżeczka soli, pół łyżeczki (lub mniej lub więcej) świeżo zmielonego pieprzu, łyżeczka słodkiej, mielonej papryki
- 200 ml słodkiej śmietanki 36% – można pominąć, na zdjęciu wersja bez
- 2 łyżki oliwy lub łyżka klarowanego masła
Łatwy królik duszony – przepis:
Mięso oprószyć solą, pieprzem i słodką papryką.
Cebulę pokroić w grube półkrążki lub ćwiartki. Pozostałe warzywa w grube kawałki, ok. 3 – 4 cm. Główkę czosnku przekroić w poprzek na pół.
Mięso ułożyć w naczyniu do zapiekania, na dużej patelni z rantem lub w szerszym rondlu. Można je przygotować w piekarnika lub dusić na kuchni pod przykryciem – do wyboru.
Między kawałkami mięsa ułożyć pokrojone warzywa, połówkę cytryny ze skórką, przekrojony czosnek, ziele angielskie, pieprz, liście laurowe. Wszystko oprószyć sypkimi przyprawami i lekko przemieszać.
Wino wymieszać z gorącym bulionem lub wodą i oliwą lub masłem. Mieszaniną polać mięso.
Wstawić do piekarnika rozgrzanego do 190 stopni lub ustawić na kuchni pod przykryciem.
Piec 40 minut bez przykrycia, okryć pokrywką lub arkuszem alufolii i piec kolejne 60 minut.
Jeśli mięso dusimy w rondlu czy patelni na kuchni, okryć pokrywką, zagotować, zmniejszyć ogień. W trakcje duszenia podlewać wodą lub rosołem. Dusić ok. 110 minut, mięso musi być całkowicie miękkie i odchodzące od kości.
15 minut przed końcem duszenia można podlać wszystko śmietanką i pozostawić na 2-3 minuty naczynie bez okrycia.
Mówię Wam – niebo na talerzu:)