Najlepsze ciasto drożdżowe ze śliwkami
Najlepsze ciasto drożdżowe ze śliwkami, a właściwie szybko robionymi powidłami śliwkowymi. Zamiast nich można użyć innego, gotowego gęstego, dżemu czy konfitury. Istnieje bardzo duża szansa, że przepis stanie się Waszym ulubionym, i do innych sposobów na drożdżówkę już nie wrócicie. Jeśli ideałem jest dla Was bardzo wilgotny i puszysty drożdżowiec, miękki, z ciągnącymi się włókienkami – to jest ten. Można z niego robić małe drożdżówki z serem, owocami, czy masą makową albo wykorzystać do przygotowania makowca. Ciasto dłużej niż inne podobnego rodzaju zachowuje świeżość.
Duże znaczenie dla uzyskania specyficznej wilgoci i odpowiedniej faktury ma forma, w której piecze się ciasto. Idealne wychodzi ze średniej wielkości tortownic. Spróbujcie sami, wyższe ciasto z okrągłej formy ma lepszy miękisz niż to upieczone w niższych i szerszych formach prostokątnych. Kiedy korzystam z podwójnej porcji, pieczonej w dużej, prostokątnej blaszce, środek ciasta częściej się zapada niż w tym samym cieście upieczonym w dużej tortownicy. Namawiam do spróbowania. Znaczenie ma też formowanie ciasta, tu tworzy się smarowany powidłami rulon, przecina, skręca jak sznurek i zwija w okrąg już w formie. Nie ma wielkiego znaczenia idealny jego wygląd, zupełnie nie. I tak wyrośnie do kształtu formy. Ale zwijanie pomaga równo rozprowadzić w cieście owoce z dżemu i ma wpływ na tę charakterystyczną, włóknistą fakturę. Jeśli użyjemy miękkiej marmolady czy powideł o intensywnym kolorze, w cieście będą widoczne dekoracyjne prążki.
Śliwki pozbawione pestek świetnie się mrożą, przygotujcie sobie pewien zapasik do ciasta czy owsianki, za dwa miesiące, kiedy znikną ze sklepów, będą rarytasem nad rarytasy:)
Najlepsze ciasto drożdżowe ze śliwkami – składniki (na tortownicę 20 – 22cm)
- 600 g śliwek
- 2 łyżki cukru lub ksylitolu (można też użyć gotowych powideł śliwkowych ok. 250 ml lub innego dżemu czy konfitury)
- 2 jajka
- 120 g cukru (nieco więcej niż pół szklanki)
- 125 g sera mascarpone
- 125 ml mleka
- wnętrze wyskrobane z przeciętej laski wanilii, kilka kropli ekstraktu z wanilii lub łyżka cukru waniliowego
- 500 g mąki pszennej
- 1/8 łyżeczki soli
- 100 g rozpuszczonego, niegorącego masła
- 7 g drożdży instant lub 30 g świeżych
- 2,5 łyżki cukru, najlepiej grubej rafinady (zwykły też się nada, choć tak nie chrupie) do posypania
Najlepsze ciasto drożdżowe ze śliwkami – przepis
Śliwki pozbawić pestek, wrzucić do rondla i zasypać 2 łyżkami cukru lub ksylitolu. Mieszać podgrzewając na średnim ogniu aż zmiękną i nieco się rozpadną. Odstawić.
Jeśli używamy świeżych drożdży zrobić zaczyn – wkruszyć drożdże do dużego kubka, dodać 2 łyżeczki cukru i łyżeczkę mąki, zalać połową ciepłego, niegorącego mleka, dobrze wymieszać. Odstawić w ciepłe miejsce na 15 – 30 minut, zaczekać aż nieco podrosną. Jeśli nie wyrosły – trzeba kupić nowe.
Jajka ubić z cukrem na jasną i puszystą masę. Ser mascarpone rozetrzeć/zmiksować z mlekiem.
Do dużej miski wsiać przez sito mąkę. Dodać suche drożdże lub wyrośnięty zaczyn, ubite jajka, ser z mlekiem i wanilię. Wyrabiać ręką lub mikserem z końcówką hak przez kilkanaście minut. Dodać stopione masło i ponownie ugniatać aż masło się wchłonie. Nie dodawać więcej mąki, nawet jeśli ciasto będzie wydawać się zbyt luźne i kleiste.
Uformować kulę i włożyć do lekko natłuszczonej olejem miski. Przykryć miskę folią lub ściereczką i pozostawić w ciepłym miejscu (np. przy kaloryferze lub w ustawionym na 30 stopni piekarniku) na ok. godzinę.
Formę wysmarować masłem.
Blat posypać solidnie mąką. Wyrośnięte ciasto wyłożyć na blat, posmarowanymi olejem dłońmi uformować prostokąt ok. 30×40 cm.
Posmarować przesmażonymi śliwkami lub powidłami. Zwinąć ciasto jak roladę i rozciąć wzdłuż na dwie długie części. Przepleść jak sznur czy warkocz.
Jak widać, zwijanie rolady w ładny sposób nie jest ważne:)
Włożyć do formy, zwijając z ciasta okrąg lub spiralę, lekko wyrównać dłonią. Pozostawić w ciepłym miejscu do podrośnięcia przez 30 minut.
Oprószyć wierzch cukrem. Wstawić do nagrzanego do 170 stopni piekarnika, na środkową półkę, funkcja góra – dół. Piec ok. 30 – 40 minut, ciasto powinno być lekko zrumienione a patyczek wyjęty z ciasta nieoklejony. Można też wstawić ciasto bez wyrastania w formie do zimnego piekarnika. Wtedy należy je piec 45-50 minut. Gdyby mocno zrumieniło się z wierzchu można wyłączyć górną grzałkę lub okryć ciasto folią aluminiową. Pozostawić do lekkiego ostudzenia w nieco uchylonym piekarniku. Kroić po wystudzeniu, krojone gorące może stać się zakalcem.
Mówię Wam – niebo na talerzu:)
A co myslisz o dżemie z zielonych pomidorów za miast powideł??
Pewnie, byle nie bardzo rzadki.
Wygląda po prostu cudnie. Podziwiam Twój blog. Jest to jeden z tych blogów, gdzie czuje się takiego domowego ducha, pozdrawiam serdecznie :).
Bardzo dziękuję, pozdrawiam serdecznie:)
To ciasto jest rewelacyjne! Wyszło dokladnie takie jak na zdjeciu! Dziekuje za super przepis 🙂