Pyzy. Kluski śląskie z mięsem
Polskie pyzy, kluski śląskie z mięsem, zachowane w czułych wspomnieniach z dzieciństwa, ze szkolnej stołówki i maminej kuchni. Przygotowane były teraz dla przyjaciółki z antypodów, która od dwudziestu lat nie gościła w Polsce. Zapragnęła, i rzecz jasna – były:)
Kluski ziemniaczane (poza specjalnymi zamówieniami) bywają u nas wtedy, kiedy z poprzedniego dnia zostaje nadmiar tłuczonych ziemniaków albo mięsa z gulaszu, pieczeni czy rosołu. Smażę cebulę lub dwie, mielę gotowane mięso i jest farsz. Kiedy mam mielone surowe – podsmażam.
A ciasto jak na kluski śląskie robi się migiem, przepis jest łatwy. Zajadaliśmy przez kolejne trzy dni podsmażone na patelni, mięciutkie, smaczne, leciuśko gumowe, domowe pyzy z mięsem. W różnych regionach Polski kluski z mięsem formuje się na kształt kuli albo podłużnie, jak mielone kotlety czy podlaskie kartacze.
Im więcej dodamy do ciasta mąki, tym kluski będą stawały się twardsze. Kto robi pierwszy raz – tylko przez doświadczenie i eksperymentowanie z ilością mąki można sprawdzić jaka kluska jest dla nas idealna, ta twardsza czy rozpływająca się, miękka.
składniki ( na 8- 12 klusek) :
ciasto:
– 1 kg ziemniaków
– 2 jajka
– ok. 80g skrobi ziemniaczanej (ok. 8 łyżek)
farsz:
– ok. 40 dag wieprzowej łopatki, szynki lub karczku (można tez wykorzystać mięso drobiowe czy wołowe z rosołu a jeśli używamy mielonego, surowego mięsa wieprzowego, trzeba je podsmażyć)
– sól, pieprz, 1/4 łyżeczki ostrej papryki, łyżeczka słodkiej papryki, pół łyżeczki oregano
– duża cebula
– 2 marchewki
– pietruszka
– 1/2 szklanki rosołu lub wody
do okraszenia – duża cebula lub ok. 10 dag boczku lub dobrej kiełbasy
Ziemniaki obrać, ugotować do miękkości, dobrze utłuc lub przecisnąć przez praskę do ziemniaków albo zmielić w maszynce. Dobrze ostudzić.
Mięso pokroić w kostkę. Na patelnię wlać dwie łyżki oleju, mocno je rozgrzać, wrzucić mięso i przyprawy, podsmażać do zrumienienia. Dodać pokrojone w kostkę warzywa i przyprawy. Zalać wszystko szklanką wody, zmniejszyć ogień do minimum, przykryć wszystko pokrywką i dusić mięso do miękkości. Zmielić, doprawić do smaku solą i pieprzem.
Jeśli używamy surowego mięsa mielonego – podsmażyć mięso z przyprawami, pokrojonymi drobno warzywami, zalać wodą lub rosołem, dusić wszystko na małym ogniu, pod przykryciem, do miękkości warzyw. Gdy będą już miękkie, zdjąć pokrywkę i nadmiar płynu odparować.
Mięso z rosołu zmielić z warzywami, podsmażyć drobno pokrojoną cebulę. Wymieszać ją z mięsem i 1/2 szklanki rosołu. Doprawić solą i pieprzem do smaku.
Ostudzone ziemniaki przełożyć do miski, wyrównać powierzchnię i narysować na niej dwie prostopadłe linie na krzyż. Teraz łatwo da się określić ile to 1/4 masy.
Jedną czwartą ziemniaków wyjąć z miski i w jej miejsce wsypać skrobię ziemniaczaną. W ilości takiej, by wypełniła pustą, zajętą przed chwilą ziemniakami przestrzeń.
Wyjęte ziemniaki dodać z powrotem, wbić dwa jajka i wszystko razem dokładnie wymieszać na jednolite ciasto.
Gotowanie
W dużym, szerokim garnku zagotować ok. 2-2,5 litra wody, osolić
(ok. 2 łyżeczki).
Z ciasta formować placki wielkości ok. 10 cm, na każdy nakładać po łyżce mielonego mięsa.
Zlepiać ciasto formując podłużne lub okrągłe kluski, układać ma desce do krojenia podsypanej mąką (pszenną lub ziemniaczaną).
Kluski wkładać na wrzątek, po zagotowaniu zmniejszyć ogień na najmniejszy, gotować ok. 3-4 minuty od wypłynięcia na powierzchnię. Od razu wykładać łyżką cedzakową na talerz.
Można okrasić zrumienioną na kilku łyżkach oleju, pokrojoną cebulką lub krojonym w kostkę, podsmażonym boczkiem lub kiełbasą.
Mówię Wam – niebo na talerzu:)
Przed tygodniem, podczas pobytu w Olsztynie, jadłam pyszne kartacze. Wszelkiego rodzaju kluchy z mięsem to jest to, co lubię. Na pewno Twój przepis będzie przeze mnie w niedalekiej przyszłości wykorzystany. Serdecznie pozdrawiam:)
I ja pozdrawiam serdecznie:)
Niebo w gębie 🙂
jak ja je lubię 🙂
ooo no zjadłabym !!!
cudo 😀
O rajuśku istne niebo na talerzu 🙂 Ja dziś miałam kluski szare i nie wiem czy je lubisz,ale również polecam 🙂
Znam, mam na blogu, bardzo lubię:)
Wygląda cudownie. Pewnie tak samo smakuje
niebo na talerzu dosłownie !!
Proste i zawsze smaczne!
Mam na nie wielki apetyt i już planuję zrobić. Czy można je mrozić?
Tak.
ale mrozimy surowe czy ugotowane?
Wieki nie jadłam…. Przypomina się dzieciństwo 🙂
Antypodom pyzy bardzo smakowaly. Dziekujemy. xxx
Bardzo się cieszę!
Danie wyprobowane?Bardzo delikatne ciasto ziemniaczane i smakowity środek.
To i ja ponawiam pytanie. Jak je mrozic? Najpierw ugotować, czy na surowo?
Ugotować.
můžete dát do mrazáku syrové i vařené, ty je nutné nechat dobře vychladnout.
Robilam dzisiaj. Bardzo delikatne ciasto. Pyszne!
Beda jeszcze lepsze jak je podsmaze.
Dzieki!
Podpowiem mój przepis na ciasto na kluski śląskie. Ziemniaki gotuję na parze, tak jak do jedzenia, mogą być z wody, następnie miksuję dokładnie, gdy ostygną mieszam z mąką ziemniaczaną w proporcji 4 do 1, (objętościowo nie wagowo). Dla ułatwienia ziemniaki uklepać w misce równą warstwą, zrobić krzyż dzielący na ćwiartki, jedną ćwiartkę wyjąć i to miejsce wypełnić mąką ziemniaczaną. Wyrobić ciasto dolewając mleko małymi porcjami aż ciasto będzie plastyczne. Każdy gatunek ziemniaków potrzebuje innej ilości mleka.. Pozdrawiam.
jak byłam dzieckiem (to było sto lat temu), to moja Babunia takie/podobne robiła, ja też – jak mam trochę wolnego czasu, robię!, wierzcie mi, to LEPSZE niż jakiś drogi i skomplikowany GNIOT od Magdy G.
Kiedyś , jak jeszcze nie potrafiłam gotowac, a próbowałąm, to też robiłam kluski śląskie czekając na zimną mąkę. I to źle łączyło sie z mąką ziemniaczaną. Dopiero teściowa dała mi radę. Mianowicie do bardzo ciepłych pogniecionych zieniaków dodać te 1/4 objętosci ziemniaków, dodać mąkę. I tak robię do dzisiaj i bardzo łatwo wtedy robi się kluski. No i ja nie dodaje jajek , i tak super zawsze wychodzą kluski. Pozdrawiam serdecznie. Super strona.
pozdrawiam również:)