Kasza gryczana ze szparagami i suszonymi pomidorami. Jak ugotować kaszę gryczaną?
Kasza gryczana ze szparagami i suszonymi pomidorami, bo końca czerwca trwa sezon na szparagi. Mają bardzo dużo witamin i minerałów, a w dodatku tylko 18 kcal w 100 g. No to jeść trzeba ile jeszcze można:) Zazwyczaj zajadamy szparagi z jajkiem w koszulce (przepis) albo solo, polane odrobiną stopionego masła. Pysznie smakują jako dodatek do makaronu (szparagi z makaronem-przepis) , w risotto, do pizzy (przepis na pizzę ) i z różnymi kaszami.
Kasza gryczana ze szparagami to bardzo dobry, niezbyt kaloryczny, zdrowy obiad lub kolacja. Dodatek mięsa nie jest konieczny, ale podsmażona pierś z kurczaka, polędwiczki wieprzowe albo wysmażone plastry bekonu dla mięsolubnych członków rodziny pasują tu jak najbardziej.
Poniżej też przepis – jak ugotować kaszę gryczaną. Gdyby ktoś nie wiedział, rzecz jasna:)
składniki na 4-5 porcji:
– 200 g kaszy gryczanej (2 woreczki lub szklanka kaszy na wagę)
– łyżka masła klarowanego lub dwie łyżki oleju
– duża cebula
– 7- 10 szparagów (zielonych lub białych)
– 5-6 suszonych pomidorów z zalewy
– kilka włoskich, pistacjowych lub piniowych, grubo posiekanych orzechów
– duża szczypta czerwonego lub białego pieprzu, sól, szczypta chili
– pół łyżeczki skórki startej z cytryny (tylko żółta część, najlepiej z owoców eko, bez wosku)
– 2 łyżeczki soku z cytryny
– siekana natka pietruszki lub kolendry
– kilka włoskich, pistacjowych lub piniowych, grubo posiekanych orzechów
– ew. pierś z kurczaka, 15 dag bekonu lub duża polędwiczka wieprzowa
Jak ugotować kaszę gryczaną:
Zasada 2:1 – dwie porcje wody na porcję kaszy. Można odmierzać dowolnym naczyniem. W tym przypadku miarką jest szklanka.
W garnku zagotować 2 szklanki (2×250 ml) wody. Dodać kaszę, osolić łyżeczką soli, zagotować, zmniejszyć ogień do minimum i trzymać pod przykryciem 15 minut. Zdjąć z ognia i odstawić pod pokrywką na 10 minut, by “doszła”. W przypadku użycia kaszy w woreczkach, nie ma już takiej potrzeby.
Jeśli używamy mięsa – trzeba pokroić je w kostkę lub cienkie plastry i podsmażyć krótko do zrumienienia na początku, po czym wyjąć na talerz i dodać na końcu przygotowania dania. Patelni po mięsie nie myć.
Cebulę pokroić w kostkę. Na patelni rozgrzać masło lub olej, wrzucić cebulę i chwilę smażyć na niedużym ogniu do lekkiego zeszklenia.
Szparagi umyć, ułamać ewentualne, grubsze, zdrewniałe końcówki. Białe szparagi obrać ze skórki. Pokroić w centymetrowe kawałki. Główki odłożyć.
Części szparagów bez główek dodać do cebuli i smażyć pod przykryciem kilka minut (3-5) aż zmiękną. Dorzucić główki (są delikatniejsze i wymagają krótszej obróbki) i smażyć kolejne dwie minuty. Całość osolić, dodać pieprz, skórkę z cytryny, sok i pokrojone w kostkę suszone pomidory. Dodać kaszę, wszystko wymieszać. Doprawić, jeśli mało wyraźna w smaku. Wyłożyć na talerze lub do miseczek i posypać siekaną zieleniną i orzechami.
Mówię Wam – niebo na talerzu:)
pyszny sposób na kaszę gryczaną 🙂
Coś dla mnie.
Ostatnio zauważyłem, że jest moda na dania ze szparagami 🙂
Pominęłam boczuś i orzeszki,natkę zastąpiłam koperkiem i zjadłam z apetytem-pychotka:)