Sernik Czarny Las. Sernik z czekoladą, wiśniami i bitą śmietaną.
Sernik Czarny Las, sernik z czekoladą. Najlepszy. Wiśnie, świeże, mrożone albo z domowego słoiczka, bita śmietana i czekolada – cudowne połączenie, pyszny, kremowy, ulubiony w naszym domu. Bardzo dobry deser na święta i inne okazje, rzecz jasna łatwy, bo wszystkie serniki przygotowują się w banalnie prosty sposób. Co zrobić by sernik nie opadał – to jedno z najczęściej zadawanych pytań dotyczących jego pieczenia. Pisałam o tym tutaj, zapraszam do poczytania. Dla przypomnienia pokrótce powtórzę, że sprawę najczęściej załatwia kąpiel wodna, czyli wstawienie owiniętej alufolią formy do większej blaszki napełnionej gorącą wodą, tak by woda sięgała mniej więcej jej połowy. Przy sernikach w rodzaju takim jak ten, bez ubijania jajek, sprawa jest jeszcze pewniejsza, sernik ani nie urośnie ani nie opadnie, będzie gładki, równy i bardzo kremowy.
Jaki ser na sernik?
Bardzo namawiam do zakupienia dobrej jakości, gęstego i tłustego sera, pozna się go po cenie, jest trochę wyższa niż w dyskontach, jednak za smak warto dołożyć parę złotych. Przed świętami zdarza się, że niektórzy producenci mocno zaniedbują jakość i zamiast sera mamy w tzw. wiadereczku produkt seropodobny o konsystencji średnio gęstego jogurtu.
Sernik Czarny Las albo szwarcwaldzki nawiązuje do słynnego niemieckiego tortu o podobnym zestawieniu smaków. A na zdjęciu sernik z nieco mniejszą niż w przepisie ilością bitej śmietany.
sernik czarny las – składniki (na okrągłą formę 21 cm) :
na spód (można pominąć i upiec sernik bez spodu) :
– ok. 120 g zwykłych herbatników
– 80 g stopionego masła
na masę serową :
– 1 kg trzykrotnie zmielonego sera (może być tzw. “wiaderkowy” na serniki, tłusty, gęsty, dobrej jakości)
– 100 g stopionego masła
– 200 ml śmietanki 36%
– szklanka cukru 220 g
– 5 jajek
– 3 łyżki skrobi ziemniaczanej- laska wanilii lub łyżeczka waniliowego ekstraktu
dodatkowo:
– tabliczka gorzkiej czekolady
– 50 ml mleka ( ok. 2- 3 łyżki)
– łyżka kakao
– trzy łyżki wiśni ( z mrożonki lub kompotu czy konfitury)
do dekoracji – frużelina wiśniowa:
– ok. 100 g wiśni bez pestek (mrożonych, z kompotu lub z konfitury)
– łyżeczka skrobi ziemniaczanej
– łyżka cukru
– 200 ml schłodzonej śmietanki 36%
– łyżka cukru
sernik czarny las – przepis
Dno formy wyłożyć kółkiem wyciętym z papieru do pieczenia. Spód formy i boki tortownicy z zewnątrz zawinąć aluminiową folią.
Herbatniki drobno pokruszyć malakserem lub w foliowym woreczku, ręką lub wałkiem do ciasta.
Połączyć w miseczce ze stopionym masłem, wymieszać by powstał “mokry piasek”. Wysypać na dno tortownicy i docisnąć np. dnem szklanki dla ubicia.
Ser, stopione masło, śmietankę, jajka, cukier, skrobię ziemniaczaną oraz wnętrze wyskrobane z laski wanilii lub ekstrakt wymieszać krótko mikserem, tylko do połączenia składników. Połowę masy przełożyć do innej miski.
W rondelku ustawionym nad drugim z gotującą się wodą rozpuścić połamaną na kostki czekoladę zalaną mlekiem. Podgrzewać na parze mieszając do rozpuszczenia się i połączenia składników.
Czekoladę lekko przestudzić i wlać do miski z połową sera, dosypać też łyżkę kakao, wymieszać wszystko łyżką. Czekoladową masę serową wylać na herbatnikowy spód.
Jeśli ciemna masa wyszła dość gęsta i zwarta (zależy to od jakości sera) , na wierzch można od razu delikatnie wylać jasny ser. Jeśli jest rzadka i istnieje prawdopodobieństwo że przy wlewaniu jasnej warstwy się przemieszają, można ciemną masę wstawić na 15 minut do rozgrzanego do 160 stopni piekarnika i podpiec. Jeśli ser jest gęsty, nie ma takiej konieczności.
W jasnej masie ułożyć wiśnie.
Wstawić formę do większego naczynia, nalać do niego ok. 1 l gorącej wody. Włożyć całość do piekarnika rozgrzanego do 160 stopni. Po 10 minutach zmniejszyć temperaturę do 140 stopni i piec sernik godzinę trzydzieści minut, na środkowej półce piekarnika, z funkcją góra- dół.
Po upieczeniu pozostawić sernik do wystudzenia w zamkniętym piekarniku.
Po ostygnięciu włożyć sernik na kilka godzin do lodówki. Okroić brzegi ostrym nożem, rozpiąć rant formy i wyjąć ciasto na talerz lub paterę.
Wiśnie na frużelinę przełożyć do rondelka, zalać 150 ml wody, zagotować, dosłodzić do smaku (ok. dwie, trzy łyżeczki cukru). Łyżeczkę skrobi dobrze rozmieszać w kubku z dwiema łyżkami zimnej wody. Powstałą zawiesinę wlać do gotujących się wiśni i mieszać do zgęstnienia płynu. Polać wierzch sernika.
Zimną śmietankę ubić na sztywno pod koniec dodając cukier. Przy pomocy dekoratora lub łyżki udekorować brzeg deseru .
Mówię Wam – niebo na talerzu:)
ależ wygląda przepięknie:)
Wygląda pysznie)))
Przy składnikach na spód jest dopisane, że można go pominąć, ale jako zagorzała fanka kruchości zastanawiam się, czy nie zrobić tego serniczka z podwójną warstwą *-* Kurde, po co piec sernik, upiekę sam spód i będę czuła się usatysfakcjonowana xd
A dla mnie spod w serniku jest niekonieczny;)
Sernik, czekolada i wiśnie – ale pychota!
niebo !