Szybki gulasz wieprzowy na piwie
Szybki gulasz wieprzowy na piwie – rozgrzewający, lekko ostry, aromatyczny, na powroty ze szkoły i z pracy. Danie dobre dla rodziny, w której nie wszyscy domownicy mogą spotkać się przy stole o jednej godzinie. Gulasz odgrzewany smakuje jeszcze lepiej, to wygodne i praktyczne, można go przygotować poprzedniego dnia. Do kaszy, do klusek, do podania z pieczywem i bez. Dla urozmaicenia smaku dodaję czasem do sosu pól butelki piwa (alkohol odparuje, bez obawy o dzieci:) albo jabłkowego cydru.
Niezbyt często sięgam po torebki gotowych mieszanek przypraw, zosia- samosia ze mnie, ale zdarza się, że mam zbyt wiele na głowie by myśleć o wszystkich kulinarnych, zawodowych i rodzinnych sprawach na raz. Jeśli wybieram produkt sklepowy, zwracam uwagę na skład, musi być naturalny, same suszone warzywa i zioła, polepszacze i konserwanty eliminują zakup. Zazwyczaj jednak do gulaszu dodaję naturalny, polski czosnek, cebulę, czarny pieprz, dużo słodkiej i ostrej papryki, trochę pieprzu, trochę kolendry, tymianku, odrobinę kminku, nieco gałki muszkatołowej. Wszystko tłukę w moździerzu albo małym malakserze. Te przyprawy podsmażam na rozgrzanej patelni by wydobyć z nich aromat. Niezbyt długo i na średnio gorącym tłuszczu, bo szybko się przypalają, trzeba je mieszać i dość szybko dorzucić cebulę i mięso, by obniżyć temperaturę.
Szybki gulasz wieprzowy na piwie polecam:)
składniki ( na ok. 3 porcje):
– 60 dag wieprzowej łopatki lub szynki
– duża cebula
– kilka pieczarek
– 2 ząbki czosnku
– dwie łyżeczki koncentratu pomidorowego, 3-4 łyżki domowego przecieru lub pół puszki pomidorów
z puszki
– przyprawy: pół łyżeczki soli, 1/6 łyżeczki pieprzu, trzy łyżeczki słodkiej papryki, pół łyżeczki (lub mniej) papryki ostrej, pół łyżeczki mielonej kolendry, 1/5 łyżeczki startej gałki muszkatołowej, pół łyżeczki tymianku, 1/4 łyżeczki kminku – utłuc w moździerzu. Całość lub część przypraw można zastąpić przyprawą do gulaszu Knorr
– ok. 200 ml pszenicznego piwa lub cydru jabłkowego
– płaska łyżka mąki pszennej i łyżeczka mąki ziemniaczanej dla zagęszczenia sosu (można pominąć)
Cebulę pokroić w kostkę, pieczarki w plastry.
Na dużej patelni podgrzać smalec lub olej (ok. 2- 3 łyżki) wsypać utłuczone przyprawy i po kilku sekundach dodać czosnek i zaraz cebulę oraz połowę mięsa. Jeśli używamy gotowej mieszanki Knorr – dodajemy ją później, wymieszaną z wodą lub piwem, lub np. łyżeczkę jako dodatek do tych utłuczonych, urozmaicający smak. Nie daję całości mięsa od razu, duża jego ilość na raz obniża temperaturę smażenia na tyle, że nie rumieni się odpowiednio i szybko puszcza sok.
Przełożyć mięso na talerz i zrumienić na mocno rozgrzanym tłuszczu pozostałą jego część.
Ponownie włożyć wszystko razem na patelnię lub do szerokiego rondla lub garnka, zalać piwem, dodać koncentrat lub przecier. Dusić na najmniejszym ogniu, pod przykryciem, ok. 1,5 godziny. Płyn w trakcie gotowania lekko odparowuje, można uzupełniać go piwem lub wodą, w razie potrzeby doprawić solą.
Kiedy mięso jest już całkowicie miękkie, dla zagęszczenia sosu można oprószyć je mąką, wymieszać.
jak smakowicie wygląda:)
Wygląda pysznie, zdjęcia zachęcają do zrobienia i zjedzenia 🙂