Pierniczki z Bazylei. Krajanka piernikowa.
Łatwe do zrobienia pierniczki Basler Leckerli, pyszne, pachnące, klejące w konsystencji . Do ciasta dodaje się dużo migdałów i pomarańczowej skórki, wrzuciłam też rodzynki, choć pewnie w Szwajcarii, skąd pochodzą te ciastka ich nie dodają. Do wykonania ciasta nie używa się tłuszczu ani jajek. Miesza się mąkę, dużą ilość miodu i bakalii, i powstaje lepkie ciasto, które trzeba po prostu przełożyć na blaszkę. W zależności od rodzaju miodu i wilgotności mąki będzie bardziej lub mniej płynne, choć najczęściej jest kleiste i wymaga nieco cierpliwości przy wyjmowaniu z miski.
Bardzo polecam do zrobienia już teraz, nie tylko na święta, ciastka są bardzo, bardzo dobre. Bez lukru cytrynowego można je przechowywać w szczelnie zamkniętej puszce, np. z kawałkami jabłka w środku by zachowały miękkość. Jabłko co dwa dni należy wymienić.
Można też sporządzić lukier z cukru pudru i wody, ten zastyga w chrupiącą skorupkę, nie klei się jak ten cytrynowy i nie pobrudzi ciastek w pojemniku.
pierniczki z Bazylei – składniki:
– 500 g mąki pszennej
– 2 łyżeczki sody oczyszczonej
– łyżka przyprawy do pierników (przepis na domową przyprawę do pierników)
– łyżka mielonego cynamonu
-300 ml płynnego miodu (ten, który się skrystalizował należy lekko podgrzać)
– 3 łyżki cukru (można pominąć jeśli nie lubimy bardzo słodkich wypieków)
– 250 g siekanych migdałów bez skórki (można kupić od razu obrane lub zalać wrzątkiem i moczyć kilka godzin, skórka łatwo wtedy zejdzie)
– 100 g smażonej skórki pomarańczowej
– ew. 3 łyżki rodzynek
– 2 łyżki koniaku lub likieru (amaretto, cytrynowy)
na lukier:
– ok. 3/4 szklanki cukru pudru
– ok. 2 łyżki soku z cytryny lub wody
Piekarnik ustawić na 170 stopni. Blaszkę z wyposażenia piekarnika wyłożyć papierem do pieczenia.
Mąkę, sodę, przyprawę do pierników i cynamon wymieszać w dużej misce.
Jeśli miód się skrystalizował, trzeba przełożyć do rondelka i lekko podgrzać z cukrem, przestudzić.
Miód z cukrem wlać do mąki, dodać migdały, skórkę, rodzynki i koniak. Wymieszać dużą łyżką. Gdyby ciasto było bardzo gęste, można dodać do niego dwie, trzy łyżki mleka. Ma być lepkie i klejące. Umączoną dłonią przełożyć masę na blaszkę i wyrównać na grubość ok. 1 cm.
Wstawić do całkowicie rozgrzanego piekarnika. Piec 15 – 20 minut, nie dłużej, mimo, że ciasto może wyglądać na nieupieczone. Nabierze sztywności podczas studzenia, po wyjęciu z pieca.
Cukier puder wymieszać z sokiem z cytryny lub wodą. Jeśli lukier będzie rzadki -dodać więcej cukru, jeśli zbyt gęsty – wody lub soku.
Posmarować jeszcze ciepłe ciasto i kroić na kawałki ok. 4×4 cm.
Mówię Wam – niebo na talerzu 🙂
jakie pyszności:)
Fajne te pierniczki i takie szybkie 🙂
ojojoj ale bym pojadła
Pytanko;) jakiej innej blaszki można użyć ?
Możliwie dużej albo dwóch mniejszych,które obie zmieszczą się do piekarnika, ciasto ma mieć wysokość ok. 1 cm zatem jest niziutkie. Na zdjęciu jest nieco za wysokie.
Czy można użyć maki orkiszowej?
Tak.
Nie wiem tylko, czy ta sztuczka z jabłkiem działa. W zeszłym roku spróbowałam, nic nie pomogło i jeszcze wszystko mi tak gorzej jabłkowo pachniało / smakowało. Jakoś mi się ten smak gryzł z normalnym pierniczkowym.
Upieklem, je dzisiaj. Sa pyszne. Jak oostygly sa jak kamienie(miod). Czy to normalne? Sa Jux w puszce.
Tak, normalne. Podmieniaj tylko kawałek jabłka albo pomarańczy. Dwa dni i będzie ok. Jak jest deszcz, wystawiam puszkę na dwór, pod przykryciem rzecz jasna.