Ostry sos chili jak od “chińczyka”. Sos słodko-kwaśny
Łatwy sos chili, paprykowy, znany z budek i barów z azjatyckim jedzeniem. Każdy szanujący się “chińczyk” stawia dzbanek tego lekko pomarańczowego sosu na stole. Gotowy, ostro-słodki sos można kupić w sklepach, ma wtedy całkiem sporą cenę (jak na ilość użytych w nim produktów) oraz cały zestaw niekoniecznie przydatnych środków konserwujących. Nadaje się nie tylko do “chińszczyzny”, Tomek potrafi np. zjeść zawartość słoika z kanapkami na kolację. Zatem tadaaam, mam i ja. Jak się robi sos jak od “chińczyka”?
Przepis na domowy sos chili jest bardzo łatwy. Podstawą jest oczywiście ostra papryka i czosnek. Do tego cukier, ocet, przyprawy i skrobia ziemniaczana rozrobiona w zimnej wodzie jako zagęstnik. Im więcej papryki, tym mocniejsze wrażenia. Kiedy sos chili jest gorący, przelewam go do małych słoików, zakręcam pokrywką i kiedy stygną, pięknie się zamykają bez gotowania. Proporcje słodko-kwaśno-ostre są orientacyjne i na pierwszy raz proponuję te właśnie. Za drugim będzie już wiadomo czy dodać więcej soli, może mniej czy więcej octu, jak z ostrością i czy powinien być bardziej lub mniej gęsty. Przepis na domowy, słodko-kwaśny sos chili jak od “chińczyka”, proszszsz:)
sos chili – składniki (na dwa słoiczki po 220 ml, jeszcze praktyczniej uszykować więcej mniejszych, po koncentracie pomidorowym np.) :
– 1 długa papryczka chili (dla bardzo ostrolubnych – dwie, trzy) lub 1/4 lub pół łyżeczki suszonych płatków chili
– 3 obrane ząbki czosnku
– centymetrowy kawałek obranego imbiru (niekoniecznie)
– 80 g cukru
– 300 ml wody
– 80 ml octu ryżowego (lub winnego, tego mniej i po spróbowaniu dodawać po łyżce)
– 1/4 łyżeczki soli
– 1,5 łyżki skrobi ziemniaczanej plus 3 łyżki zimnej wody
Papryczki, czosnek i imbir włożyć do blendera/malaksera, zasypać dwiema łyżkami cukru. Miksować aż warzywa rozdrobnione zostaną na małe kawałeczki. Przełożyć wszystko do rondelka, zalać wodą, dodać ocet, sól i pozostały cukier. Zagotować, zmniejszyć ogień i pozostawić gotujące na ok. 5 minut.
Skrobię ziemniaczaną wymieszać dobrze w osobnym kubku z zimną wodą. Wlać do rondelka z warzywami, mieszać dwie, trzy minuty aż wszystko zgęstnieje. Po ostygnięciu sos stanie się nieco bardziej gęsty. Jeśli zależy nam na bardziej czerwonym kolorze, można dosypać łyżeczkę, dwie słodkiej papryki.
Mówię Wam – niebo na talerzu:)
Moje ukochane smaki 🙂
Polanie sosem kanapek,to pestka w porównaniu z "dosmaczeniem"nim tradycyjnej polskiej sałatki jarzynowej,czego dokonał mój mąż:)))Domowy sosik napewno pyszniutki:)
wspaniały i jaki musi być aromatyczny ;0
Super przepis.Tradycyjne pytanie -jak długo można przechowywać?Pozdraeiam.Mamercik.
Nie sprawdzałam. Myślę, że ostrożnie szacując, te w zassanych temperaturą słoikach, dwa tygodnie w lodówce co najmniej.
Bardzo dziękuję za odpowiedź.Sos zrobiłam i jest pyszny.Mamercik��
kilka tygodni spokojnie, wystarczy po zalaniu słoików od razu odwrócić do góry nogami i spokojnie kilka tygodni można trzymać. Osobiście robię teraz 10x porcja 🙂 zmniejszyłem jedynie ilość skrobi z łyżek na łyżeczki
Przepis się przyda, jak będę jakąś chińszczyznę pitrasić.
Myślę,że taki sos można długo przechowywać, w składzie jest ocet w sporej ilości, działający konserwująco.
Zawsze też można takie słoiczki pasteryzować przez 3 dni (tyndalizacja), wtedy jak słoiczek się przypadkowo nie rozszczelni, to może stać latami.
Ten sos jest najlepszy 🙂
Nie wyobrażam sobie dania kuchni chińskiej bez niego 🙂
Super! Uwielbiam ten sos i nawet nie przyszło mi do głowy żeby zrobić go w domu 🙂
Bardzo lubię takie azjatyckie sosy, Twój wygląda świetnie!
Kocham ten sos, jutro robię!
Przy okazji robienia sajgonek wypróbuję:-)
sos pyszny, tylko ile tej mąki ziemniaczanej dać? bo mnie się taka galareta z niego zrobiła, że płynny to on na pewno nie jest 🙂 ale smak ma jak najbardziej właściwy 😀
No to mniej, rzecz jasna, może mam mniejsze łyżki:) Niestety nie zważyłam przed robieniem, ja dałam za mało i dodawałam w trakcie. W miarę możliwości, wkrótce to ustalę szczegółowo:)
Zamiast Chilli może być Habanero?
Może, tylko trzeba dodawać po niewielkiej porcyjce:)
Beato 🙂 zrobiłem, wyszło super. dzieki. EFU
No to bardzo się cieszę:)
Wczoraj zrobiłem, rzeczywiście smakuje jak od "chińczyka" 🙂 Użyłem octu jabłkowego, ryżowego nie mogłem nigdzie kupić. Ciekaw jestem czy jest różnica w smaku, jak doda się ryżowy? Teraz pora na sajgonki.
Nie ma dużej różnicy. Jabłkowy jest bardziej aromatyczny, ale i tak ginie w czosnku i papryce, zostaje tylko kwas:)
Sajgonki dziś zrobione, zjadłem z Twoim sosem 22 sztuki na śniadanie 🙂
Przepis na sos podlinkuje u siebie, można chyba?
Jasne 🙂 Ja jeszcze nie nabrałam wprawy w smażeniu sajgonek, strrrasznie mi się raz rozwaliły. Zbieram siły do drugiego podejścia:)
Czy skrobię można zastąpić zwykłą mąką/ kokosową?
Raczej nie. Jeśli chodzi o zamiennik, spróbowałabym ze skrobią kukurydzianą.
ja zabieliłem maka ziemniaczana i
wyszło git.efu
znalazłam dziś przepis,zrobiłam z podsuszonej już papryczki i… nigdy już nie kupię w sklepie, do chrupiącego kurczaka dziś jedzone było z chińską surówką, rzeczywiście- niebo ! POLECAM BARRRDZO 😀 . Bożena
Witam 🙂 Co zrobić by uzyskać taki sos jak w budkach ale ten ichni łagodny? 🙂 Justyna
Dać tylko słodką paprykę, pominąć ostrą.
Witam – wyśmienity sosik gorąco polecam piąteczka Beatko
Na zdrowie:)
Sos dzisiaj zrobiony, dodany do ryżu smażonego z kurczakiem i warzywami. Sos faktycznie jak u Chińczyka i nie jest to tylko moja opinia! :). POLECAM!
Dobry ten sos , posmakowałem i robie go sobie dosyć często. Polecam
Pyszny! Zastąpiłam papryke chili zwykłą i dosypalam pol lyzeczki chili w przyprawie oraz lyzeczke slodkiej papryki, wyszła pyszna wersja łagodna ?
Robię podobnie. Największy problem to kupić ostre papryczki. Pozdrawiam
Witam serdecznie, czy zamiast cukru może być erytrol?
tak.