Tort kawowy. Biszkopt z kremem.
Tort kawowy, w sam raz słodki, mocno nasączony, w kawowej równowadze, bez przesady.
Dostał go nastolatek, który lubi kawę, ale oficjalnie, jeszcze nie wolno mu jej pić 🙂 Ilość w sam raz zaspokaja potrzebę skosztowania aromatu w bezpieczny sposób, bez obawy o podwyższone ciśnienie i inne, uznane za niebezpieczne przez rodziców wodotryski. Dołożyłam wiśnie z konfitury, bo lubią je u nas wszyscy. Jednak Ci, którzy oczekują ortodoksyjnie kawowych doznań, mogą pominąć dodatkowe efekty. Tort kawowy można dekorować czym kto chce, nadadzą się nawet sklepowe czekoladki z likierem (pomysł Pana Mariana z naszego sklepiku:). Bardzo dobry, kawowy tort!
Tort kawowy został przygotowany przy użyciu robota planetarnego Creations marki Russell Hobbs. Wolne ręce przy ubijaniu, ucieraniu i zagniatanie drożdżowych ciast – cudna rzecz:)
PS Bardzo przydają się plastikowe czy sztywne, powlekane, kartonikowe podkładki pod ciasta, ułatwiają przekładanie tortów z talerzy i pater do pojemnika, do lodówki.
Zamiast kawy rozpuszczalnej lepiej użyć zdrowego naparu espresso – Jak zrobić espresso w domu?
tort kawowy – składniki ( na biszkopt 21 cm) :
składniki na biszkopt muszą mieć jednakową, pokojową temperaturę. Przed pieczeniem można przeczytać artykuł o tym co zrobić by biszkopt wyrósł i nie opadł . To bardzo łatwe.
– 6 dużych jajek
– nieco więcej niż pół szklanki cukru (ok. 120g)
– 3/4 szklanki mąki pszennej
– 2 czubate łyżki kakao
– łyżka zmielonej, naturalnej kawy
na krem:
– 400 ml słodkiej, zimnej śmietanki 30 – 36 %
– 200 ml sera mascarpone
– łyżka kawy rozpuszczalnej
– trzy łyżki cukru
do nasączenia:
ok. 0,7 1 przegotowanej wody z trzema czubatymi łyżkami cukru, sokiem z jednej cytryny i ewentualnie kieliszkiem spirytusu lub ulubionego likieru ( u mnie – zazwyczaj wiśniówka lub amaretto)
ew. wiśnie z konfitury lub kilka łyżek ulubionego dżemu
polewa:
– tabliczka gorzkiej czekolady
– 3 łyżki mleka
– łyżeczka masła
– łyżeczka cukru
ew. kolorowa posypka, czekoladki z likierem lub orzechy czy ziarenka kawy do dekoracji
tort kawowy – przepis
Piekarnik ustawić na 160 st. Dno tortownicy pokryć krążkiem wyciętym z papieru do pieczenia, boków niczym nie smarować. Białka wybić do dużej miski. Dodać szczyptę soli i ubić na sztywną pianę. Pod koniec ubijania dodawać po łyżce cukru, piana stanie się lśniąca. Odłożyć mikser i przy pomocy szerokiej łyżki czy szpatułki, wolno i delikatnie wmieszać po jednym żółtku. Następnie porcjami, przez sito, wsiewać w masę zmieszane- mąkę, kakao i kawę. Trzeba wsypywać je na kilka porcji, nie na raz.
Wmieszać delikatnie jedną, potem następne, uważając by piana zbytnio nie opadła. Masę przelać do tortownicy i wstawić do całkowicie nagrzanego piekarnika. Piec ok. 40 minut. Patyczek od szaszłyka wyjęty z biszkoptu powinien być suchy. Wyjąć z piekarnika, upuścić z wysokości ok. 60 cm. na podłogę (by biszkopt wyrzucił z siebie parę wodną zanim się skropli i spowoduje zapadnięcie się ciasta). Wstawić ponownie do wyłączonego, lekko uchylonego piekarnika i całkowicie ostudzić. Po ostudzeniu przekroić zaczynając od góry, na cztery możliwie równe krążki.
Składniki ponczu zmieszać, ostudzić.
Kawę rozpuścić w możliwie najmniejszej ilości wody ( ok. 2 łyżki).
Schłodzoną śmietanę ubić. Kiedy będzie sztywna dodać cukier, na końcu wmiksować również ser mascarpone. Krem podzielić na dwie części (1/3 i 2/3). Do większej wlać ostudzony napar z kawy, wymieszać.
Na talerzu lub paterze ułożyć skórką do dołu wierzchni krążek ciasta. Zapiąć na nim obręcz tortownicy w której piekł się biszkopt, składanie ciasta będzie łatwiejsze, tort równiejszy. Nasączyć przy pomocy łyżki lub pędzelka 1/4 ponczu (mocniej przy krawędziach). Wyłożyć na tę warstwę wiśnie lub dżem. Posmarować połową masy z kawą. Przykryć następnym krążkiem, nasączyć. Posmarować jasną masą. Przykryć krążkiem, nasączyć, wyłożyć kawowy krem, następny krążek, najlepiej spód biszkopta skórką do góry. Nasączyć. Rozpiąć i zdjąć delikatnie obręcz tortownicy. Obsypać posypką miejsca w których widać krem.
Składniki polewy rozpuścić mieszając w rondelku nad gotującą się wodą. Wylać na środek ciasta, rozprowadzić możliwie równo przy pomocy szerokiego noża. Udekorować czekoladkami z likierem, orzechami itp.
Tort kawowy.
Mówię Wam – niebo na talerzu:)
Wow, ten tort wygląda obłędnie! 🙂
Świetny pomysł! *.*
Cudowny tort 🙂
Zgadzam się ten tort wygląda obłędnie
Kawowe wypieki to ja uwielbiam<3
Po świętach mam przesyt słodyczy, ale na kawałek takiego tortu dałabym się skusić…
mimo iż uwielbiam kawę, wypieków kawowych nie lubię. Ale to ciasto wygląda tak apetycznie!
Wygląda bosko!
Czy 1 litr wody do nasączenia ciasta to nie za dużo?
iż
Może trochę… Cztery warstwy ma , chyba dałam radę:)
wybrałam tort kawowy …może jeszcze zdążę zrobić przed Nowym Rokiem….który już za chwilę….wspaniałe ciasta i piękne zdjęcia …pozdrawiam noworocznie….Kama
Gdzie w ponczu jest informacja o kawie? ;/ Według przepisu: "Składniki ponczu zmieszać, ostudzić. Kawę rozpuścić w możliwie najmniejszej ilości wody ( ok. 2 łyżki). " Z kolei w składnikach jest: "ok. 0,7 1 przegotowanej wody z trzema czubatymi łyżkami cukru, sokiem z jednej cytryny i ewentualnie kieliszkiem spirytusu lub ulubionego likieru ( u mnie – zazwyczaj wiśniówka lub amaretto)"
Kawa jest w kremie, w następnych zdaniach przepisu.
Nieczytelność wyniknęła ze źle ustawionej spacji. Już poprawiałam.
Dziękuję 🙂 z przepisu skorzystałam i nie żałuję! lekki tort kawowy wszystkim zasmakował 🙂 Minimalne modyfikacje: wyszły mi trzy warstwy biszkoptu, ale za to kremu było troszkę więcej. Poncz składał się z wody i likieru orzechowego – też pycha. Bardzo polecam! :)))
Zrobiłam. Jest obłędny. wszyscy się zachwycali.
Rzeczywiście świetny przepis! A czekoladki z ostatniej warstwy ciasta proponowałabym stopić by się zgrały z całością (niestety mi po podawaniu gościom ciągle wypadały) 🙂 Pozdrawiam
200 ml mascarpone to ile na gramy?
Nie wiem, dałabym ok. 200 g. Nie ma tu znaczenia ilość co do grama.
A na tortownicę 27cm jakie ilości?
Tu jest przelicznik foremekhttps://niebonatalerzu.pl/przelicznik-foremek. NA oko – półtorej porcji.
Tort obłędny, polecam ?
Na którą stronę należy i puścić biszkopt czy na stronę ciasta czy od strony blachy dziekuje
Na którą stronę należy uderzyć biszkopt podloge czy na stronę ciasta czy od strony blachy dziekuje
po prostu upuścić go na ziemię, górą do góry, tak jak stał w piekarniku.