Pomidorowy sos do słoików. Lutenica / ljutenica
Sos ma przewagę pomidorów ale dodatek bakłażanów i papryki. Znakomicie nadaje się do kanapek, mięsa z grilla i jako dodatek smakowy do innych sosów. Ma bardzo wyraźny smak, wciąga i uzależnia, nie można przestać jej jeść:) Jest przysmakiem pochodzącym z kuchni bałkańskiej, a przepis dostałam od zupełnie polskiej Bogusi, która produkuje ją w ilościach hurtowych. Słusznie zupełnie, bo dobra nieziemsko.
składniki:
– 3 kg pomidorów (najlepiej podłużnych, polnych typu lima)
– 1,20 bakłażanów
– 1,20 papryki
– 2 duże cebule
– 2 papryczki chilli
– 6 dużych ząbków czosnku
przyprawy:
– sól (ok. pół łyżki), mielona papryka wędzona (łyżeczka, niekoniecznie), czerwona czubrica (2 łyżeczki), mielona słodka papryka (3 łyżeczki), ostra, mielona papryka ( u mnie – 1/4 łyżeczki)
Pomidory umyć i razem ze skórką (można obrać, ale naszym zdaniem nie ma potrzeby) zblendować na gładki mus. Przełożyć do garnka i podgrzewać bez przykrycia, mieszając, by ok. 1/3 płynu odparowała (ok. 20 -30 minut).
Bakłażany ponakłuwać i razem z papryką oraz papryczkami chilli wstawić do rozgrzanego do 160 st. piekarnika, najlepiej pod grzałkę grillową (ale niekoniecznie, jeśli nie mamy i tak się uda). Piec aż będą czarne ( ok. 20 – 40 minut). Wyjąć z pieca, paprykę włożyć do foliowego woreczka na 10 minut, by potem łatwo było zdjąć z niej skórę. Bakłażany przestudzić, zdjąć z nich skórkę, miękisz posiekać. Cebulę pokroić w kostkę, podsmażyć do miękkości na oleju, na ostatnie 30 sekund smażenia dodając pokrojony drobno czosnek. Paprykę obrać, posiekać w drobną kostkę. Wszystkie składniki wraz z przyprawami dodać do pomidorowego sosu. Gotować razem, aż sos będzie dość gęsty. Gorący przekładać do wyparzonych słoików, mocno zakręcać, odwrócić do góry dnem, zostawić do ostudzenia. Sprawdzić czy wszystkie się pozamykały, wieczka muszą być wklęsłe. Jeśli jakiś się nie zamknął, należy wymienić mu pokrywkę i gotować słoik w garnku z wrzątkiem ok. 15 minut. Przechowywać najlepiej w chłodnym miejscu. Jeśli słoiki będą zimować w domu, najlepiej zawekować je gotując ok. 10 minut, słoiki muszą być zanurzone we wrzątku do 2/3 wysokości. Można też włożyć je na 15 minut do piekarnika ustawiając temperaturę 120 stopni.
Mówię Wam – niebo na talerzu:)
Kusi mnie ten sos, bo każdy skład i osobno i razem uwielbiam 😉
świetny post 🙂
pozdrawiam
___________
truskawkowa-fiesta.blogspot.com